IZNENAĐENJE ILI NE?

Kako je novi kanadski premijer spektakularno preokrenuo politički trend na Zapadu

Iako su već bili otpisani, liberali su pobijedili na parlamentarnim izborima zahvaljujući Trumpovim carinama i napadima na kanadski suverenitet

Kanadski premijer Mark Carney i supruga Diana Fox Carney

 Dave Chan/Afp

- Trump nas je htio slomiti, ali to se nikada neće dogoditi, poručio je kanadski premijer Mark Carney u utorak u Ottawi, nakon što je objavljeno da je njegova Liberalna stranka osvojila četvrti uzastopni mandat.

- Kao što sam mjesecima upozoravao, Amerika želi našu zemlju, naše resurse, našu vodu. To nisu prazne prijetnje. Predsjednik Trump pokušava nas slomiti kako bi nas Amerika mogla posjedovati, rekao je Carney pozdravljajući neočekivani izborni obrat za liberale. Još prije samo nekoliko mjeseci stranka je bila na dnu, premijer Justin Trudeau najavio je povlačenje iz politike, a onda se pojavio Donald Trump. Carney je prvi lider velike zemlje izabran na temelju eksplicitno protutrumpovske kampanje, uočava The New York Times.

Trump čestitao

Carney je nakon izborne pobjede istaknuo da je gotovo sa svjetskim poretkom koji je bio definiran integriranom svjetskom trgovinom sa SAD-om u središtu. Trump je nametanjem carina od 25 posto na kanadski čelik, aluminij i automobile snažno udario na duboko integrirana gospodarstva sjeverne Amerike.

Carney je obećao da će promijeniti odnose Kanade s drugim državama. Nakon što je u ožujku imenovan za premijera i šefa liberala, iznenadio je odlukom da će mu prvo inozemno putovanje biti u Europu: u Parizu i Londonu razgovarao je o produbljivanju vojnih i ekonomskih veza.

PROČITAJTE VIŠE Ovakav preokret nije se dogodio u povijesti, Donald Trump nije jedini razlog

image

Kanadski premijer Mark Carney i supruga Diana Fox Carney

Dave Chan/Afp

Nakon izbora je objavio:

- Prebrodili smo šok zbog američke izdaje. Ali nikada nećemo zaboraviti tu lekciju.

Trumpove carine i prijetnje suverenitetu Kanade dramatično su transformirale izbore u neku vrstu referenduma protiv američkog predsjednika, navodi CNN. Nakon što je na scenu iskočio Trump sa zapanjujućim objavama o Kanadi kao 51. američkoj saveznoj državi, već otpisani liberali vratili su se u igru. Sada im nedostaju tri zastupnička mjesta za samostalno formiranje vlasti.

Iz Carneyjevog ureda objavljeno je da mu je Trump čestitao te su se dogovorili da će se uskoro sastati.

- Lideri su se složili oko važnosti suradnje Kanade i Sjedinjenih Država - kao neovisnih, suverenih država, navodi se u priopćenju.

Carney je financijaš neiskusan u politici. Politico ga naziva bivšim bankarom s trezvenim ponašanjem rođenog tehnokrata.

Njegovo iskustvo u vođenju velikih institucija u turbulentnim vremenima, kanadske središnje banke u vrijeme svjetske financijske krize 2008. i britanske središnje banke nakon Brexita bilo je ključno da uvjeri birače da je on prava osoba za sadašnji trenutak.

Iskustvo Brexita

Kanadski liberali donedavno su bili na putu uništenja, podsjeća The Guardian. Trudeau je bio premijer gotovo 10 godina, žestoki sukobi i unutarstranačka previranja donijeli su im veliku nepopularnost, koja je Trudeaua natjerala da najavi povlačenje.

- Još u prosincu bili smo mrtvi i pokopani, a sada formiramo vladu, kaže bivši ministar pravosuđa David Lametti. Zasluge za preokret pripisao je novom lideru Carneyju. Konzervativci su bili u prednosti za 25 postotnih poena: u samo nekoliko tjedana ta je prednost izbrisana.

image

Bivši premijer Justin Trudeau

Cp/abaca/abaca Press/profimedia/Cp/abaca/abaca Press/profimedia

Bivši šef centralne banke Mark Carney (60) mobilizirao je javnost protiv prijetnji američkog predsjednika da će anektirati Kanadu kao ‘51. saveznu državu‘. Obranu Kanade stavio je u središte kampanje. Predvodio je snažan antitrumpovski sentiment otkako je 9. ožujka uvjerljivo pobijedio na izborima za vodstvo liberala nakon povlačenja Trudeaua, navodi CNN. Bio je samo devet dana premijer kad je raspisao izbore.

PROČITAJTE VIŠE U manje od 2 mjeseca u Kanadi je došlo do rijetko viđenog političkog preokreta

Financijaš s Wall Streeta, rođen na selu u kanadskoj provinciji, 2007. je postao šef kanadske centralne banke. U tom trenutku imao je 42 godine. Pripisuju mu se zasluge što se Kanada brzo oporavila nakon sloma Lehman Brothersa i izbijanja svjetske financijske krize.

U Veliku Britaniju stigao je 2013. s ugledom ‘bankarske rock zvijezde‘. Sedam godina bio je guverner Bank of London - kao prvi stranac na toj funkciji. Uoči referenduma javno je upozoravao na negativne posljedice britanskog izlaska iz EU.

Kao guverner pomogao je Velikoj Britaniji da se snađe nakon Brexita, rezanjem kamatnih stopa i popuštanjem regulacije pomogao je Britaniji da izbjegne recesiju. Upozorava da bi se slično moglo dogoditi Sjedinjenim Državama s Trumpovim carinama.

U javnosti se predstavlja kao praktični vjernik, katolik, redovito trči maratone. U svojim knjigama ističe važnost borbe protiv klimatskih promjena: upozorava da bi političari i ekonomisti u svojim planovima trebali razmišljati dugoročnije.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?

Komentari (0)

Komentiraj

Ovaj članak još nema komentara
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalima društva HANZA MEDIA d.o.o. dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu društva HANZA MEDIA d.o.o. te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima.
06. svibanj 2025 19:26
OSZAR »