
Na današnjoj konferenciji za medije, nezavisni gradonačelnički kandidat, Pavle Kalinić predstavio je dijelove svog programa i kritizirao nedostatak programskih ideja na političkoj sceni. Na konferenciji su osim Kalinića, govorile i kandidatkinje za njegove zamjenice Nada Jambrek i Tatjana Tarandek.
- Ovo se pretvorilo u blato! Kad nemate ideja prepisujete programe od drugih i meni ne smeta što netko prepisuje ali smeta što nema svojih ideja. To dovodi do toga da se svi međusobno blate što nema smisla i to građani vide. Ali s ovom kampanjom se želi postići da smo svi mi isti.
‘Svi se ponašaju kao da su Sesvete u Zimbabveu‘
Javnosti je Kalinić predstavio svoja rješenja za prometna i sigurnosna pitanja u Zagrebu. Među točkama za promet se nalazi proširenje tramvajske pruge na čemu je rekao kako će inzistirati. Tako će se, prema Kaliniću, tramvajska pruga
- Svi se ponašaju prema Sesvetama kao da su Sesvete u Zimbabveu. Sesvete su integralni dio Zagreba i treba ih spojiti tramvajem. Ne samo od Dubca, već i uz Vukovarsku i Branimirovu, bez obzira na cijenu.
Kalinić je mišljenja kako bi tramvaj trebao doći i do Arene na Laništu, Malešnice i Španskog. Isto tako bi na rubovima grada gradio velika parkirališta, koja bi bila gotovo besplatna, s ciljem što isplativijeg i ekološki prihvatljivijeg prometa do centra grada.
Također je istaknuo da trenutna flota tramvaja u Zagrebu nije u dovoljnoj mjeri usklađena s tehnološkim napretkom.
- Ne možemo imati tramvaje stare 28 godina. Novi tramvaji koji su sada stigli već su tehnološki zastarjeli jer su naručeni prije mnogo godina. Moramo nabaviti naprednije tramvaje, rekao je Kalinić, napominjući da prosječna brzina tramvaja u Zagrebu trenutno iznosi samo 13 km/h s čime nije zadovoljan.
U vezi s biciklističkom infrastrukturom, Kalinić je naglasio važnost ravnoteže među svim sudionicima u prometu.
- Biciklističke staze su važne, ali svi sudionici u prometu moraju biti ravnopravni. Biciklisti ne smiju ugrožavati automobilsku vožnju. Kad vozite djecu, ne možete ih voditi biciklom, pogotovo po lošem vremenu, istaknuo je, dodajući da se planira biciklistički prsten oko Zagreba.
Međutim, najveći problem u prometu, prema Kaliniću, trenutno nisu ni automobili ni bicikli, nego romobili koji su zbog svoje brzine i neuređenih pravila postali iznimno opasni. Dio izlaganja prometnih rješenja zaključio je s još jednim obračunom sa stupićima u Gundulićevoj koje je nazvao iracionalnim rješenjem.
- Trebamo ukinuti iracionalna rješenja poput stupića u Gundulićevoj ili zatvaranja prometnica prema jugu. Ovakve odluke samo dodatno usložnjavaju prometnu situaciju u Zagrebu.
‘Za liječnike ćemo osigurati povoljni smještaj u Zagrebu‘
Pred novinare je zatim izašla Nada Jambrek te predstavila okvirni plan i ideje za budući razvoj grada. Istaknula je kako je dugo godina obnašala dužnost ravnateljice Gradskih ljekarni Zagreb te kako je za vrijeme njenog upravljanja to bila jedna od najuspješnijih tvrtki u sastavu Zagrebačkog holdinga.
Jedan od glavnih ciljeva koje je istaknula odnosi se na oživljavanje zapuštenih gradskih prostora.
- Želimo ih dati obrtnicima i kreativcima uz subvencije. Time ćemo revitalizirati naše kvartove, potaknuti poduzetništvo i stvarati nove prilike za mlade ljude.
Osim toga, predstavila je viziju razvoja Jaruna u kojoj bi se vratio obostrani promet s ciljem revitalizacije prostora za roštiljanje i izgradnja novog sadržaja prikladnog svim generacijama.
Jambrek je također predložila planove za unaprjeđenje zdravstvene infrastrukture.
- Gradnjom novih domova zdravlja, primjerice u Travnom, i modernizacijom postojećih, zadovoljit ćemo potrebe doseljenog stanovništva, rekla je, dodajući kako je jedan od važnih ciljeva i zadržavanje mladih liječnika u Zagrebu. A liječnike bi zadržali osiguravanjem povoljnog smještaja kako ne bi bili primorani odlaziti u inozemstvo.
Također je istaknula važnost ulaganja u obrazovni sektor, posebno u dječje vrtiće.
- Želimo proširiti kapacitete dječjih vrtića, i to u suradnji s privatnim sektorom. Gradit ćemo korporativne i vjerske vrtiće,” najavila je, te dodala kako će vrtići nuditi i programe ranog učenja stranih jezika i sportskih aktivnosti za djecu.
‘Gradit ćemo nacionalni stadion s 50 tisuća mjesta‘
Nakon Jambrek, svoj plan prijedloga za unapređenje socijalnih i okolišnih usluga u Zagrebu je predstavila Tatjana Tarandek, socijalna radnica i doktorica znanosti s tridesetogodišnjim iskustvom u socijalnoj skrbi grada Zagreba.
- Naš plan uključuje povećanje kapaciteta za zbrinjavanje starijih osoba. Gradit ćemo nove domove, ali i uvesti model koji omogućuju da starije osobe što dulje ostanu u svojim domovima, uz podršku lokalne zajednice i usluga,izjavila je Tarandek, naglašavajući važnost obiteljskog i zajedničkog okruženja za starije osobe.
Osim toga, istaknula je kako će palijativna skrb postati prioritet u Zagrebu. U planu im je povećati broj postelja, timova i edukacija za zdravstvene radnike i obitelji koje skrbe o takvim osobama.
Tarandek je također obećala potporu mladima i obiteljima slabijeg imovinskog stanja.
- Mladi i obitelji slabijeg imovinskog stanja dobit će pristup 20% više socijalnih stanova, najavila je, uz dodatne planove za poticanje energetske učinkovitosti i obnovljivih izvora.
Zatim je predstavila uvođenje dodatka za umirovljenike čija je mirovina ispod prosjeka. U svom planu, Tarandek se osvrnula i na demografske mjere.
- Revidirat ćemo i ponovno uvesti demografske mjere. Fiksne naknade za svako rođeno dijete, veće naknade za treće i svako sljedeće dijete, izjavila je, naglašavajući potrebu za poticanjem rađanja i obiteljskih vrijednosti.
Ekološki aspekti života u Zagrebu također su bili važna tema njezinog izlaganja a u svom predstavljanju se osvrnula i na odlagalište Jakuševec.
- Naš Zagreb se davi u smeću. To želimo promijeniti. Više zelenih površina, novi parkovi i zaštita gradskih šuma. Za Jakuševec nudimo rješenje: energanu na otpad, uz provjerenu tehnologiju i stručni nadzor,” naglasila je.
Tarandek je također posvetila pažnju zaštiti životinja, najavivši besplatnu sterilizaciju, bolje veterinarske usluge i suradnju s udrugama za zaštitu životinja.
Za kraj, izložila je planove za obnovu gradskih česmi, poticanje reciklaže, razvoj sporta te izgradnju nacionalnog stadiona s 50.000 mjesta.
- Radit ćemo na obnovi kulturnih spomenika i izgradnji muzeja Domovinskog rata, zaključila je Tarandek, ističući značaj očuvanja hrvatske kulturne baštine.
Konferenciju za medije zaključio je Kalinić osvrtom na sigurnost grada Zagreba.
- Zagreb mora imati svoju policiju, s gradskom policijskom upravom prisutnom u svakom kvartu. Ljudi moraju poznavati svoje policajce, jer to podiže sigurnost, osobito za djecu, rekao je Kalinić, naglašavajući potrebu za većom lokalnom prisutnošću policije.
Pored toga, Kalinić je najavio povećanje broja prometnih policajaca i kritički se osvrnuo na veliki broj ležećih policajaca, odnosno uspornika, koje je nazvao beskorisnima.
- Umjesto beskorisnih ležećih policajaca, postavit ćemo nadzorne kamere, kao u Švicarskoj, Njemačkoj i drugim zemljama, izjavio je, dodajući kako tehnologija može igrati ključnu ulogu u poboljšanju sigurnosti na zagrebačkim ulicama.
Također je govorio o potrebi za jačanjem kriznog upravljanja. Najavio je vraćanje Ureda za upravljanje kriznim situacijama koji bi značajno ojačao.
Komentari (0)
Komentiraj