TRAGIKOMIČAN POKUŠAJ

Trump najbizarnijom od svih carina pogodio i Hrvatsku, na udaru biznis u kojem se vrte stotine milijuna eura

Pitanje je kakve su posljedice za RH; jesu li benigne ili bi mogle prouzročiti štetu?

Donald Trump

 Saul Loeb/Afp

Objava Donalda Trumpa da će uvesti 100-postotne tarife na sve filmove koji su proizvedeni u "stranim zemljama" nije samo jedna od onih najviše tragikomičnih pokušaja da se ideje koje nisu funkcionirale u 18. stoljeću, nego i prva ideja koja bi, ako preživi duže od 24-48 sati, koja bi hipotetski mogla biti relativno ozbiljni direktni udar na hrvatsku filmsku industriju i atraktivne turističke destinacije.

U zanosu širenja populističke histerije prema kojoj su za enormne i neodržive američke dugove krivi uspješni izvoznici, kao da su na prevaru zaveli američke partnere i potrošače, Trump je objavom na društvenoj mreži upozorio da "američka filmska industrija umire vrlo brzom smrću" pa se usput ljutio na druge države koje "nude sve vrste poticaja da izvuku filmadžije iz studija daleko od Sjedinjenih Država", zbog čega su "Hollywood i mnoga druga područja devastirani". Proglasio je situaciju s američkom filmskom industrijom prijetnjom nacionalnoj sigurnosti, pa ispada da su vrlo poznate hrvatske destinacije na kraju ispale prijetnja Trumpovoj viziji Amerike, pa čak i nacionalnoj sigurnosti, iako su – turističke destinacije u Europi.

Srećom, za vjerovati je da će Dubrovnik i ostali hrvatski gradovi, koji su svojom ljepotom, povijesnim znamenitostima i prepoznatljivošću privukli pažnju američke filmske produkcije, fino mogu preživjeti i bez snimanja filmova jer je to jasno iz turističkih gužvi kojima svjedočimo svake godine. Nejasno je ipak u kojoj mjeri bi mogla stradati hrvatska logistika koja za naknadu osigurava američkoj produkciji snimanje na hrvatskom tlu, ali i tu je ekonomsko-financijska agenda također nezanimljiva u odnosu na puku bizarnost logike koju primjenjuje sve čudniji i čudniji MAGA pokret predvođen Trumpom.

"Autoriziram Odjel za trgovina (Department of Commerce), i američkog trgovinskog predstavnika, da trenutačno počnu proces uvođenje 100 postotnih tarifa na svaki film koji stiže u našu zemlju koji je produciran na stranim zemljama. Mi želimo filmove napravljene u Americi", poručio je Trump.

PROČITAJTE VIŠE > Trump najavio nove žestoke carine, srušile se dionice Netflixa i Disneyja

Nejasno je kako to Trump zamišlja da će američkim filmskim radnicima biti isplativije konstruirati uvjerljive vizure nalik onima iz Dubrovnika koje su impresionirale gledatelj Igara prijestolja u scenama tzv. Kraljevog grudobrana (King‘s Landing), kao i nizu drugih ikonografskih scena. Isto tako, nebitno je, recimo, što je s glavom američkog predsjednika kad utvara snimanje nekakve Jason Bourune filmske priče bez inozemnih lokacija. Kakve su posljedice? Američki ekonomisti unaprijed su, blago rečeno, skeptični:

"Zamislite novo Amazonovo izdanje: "James Bond u Seattleu."  I zaista bi se radnja odvijala u Seattleu — igraju li ondje uopće bakaru? Štoviše, gotovo svi strani filmovi snimaju se u inozemstvu, a ne u SAD‑u.  U ovom je slučaju raspodjela tereta zanimljiva.  Pod pretpostavkom da bi se film ionako snimio, najveći dio poreznog opterećenja pada na producenta, a ne na američkog potrošača, jer je granični trošak slanja dodatnih kopija filma u Ameriku nizak.  Ipak, niži prihod u SAD‑u prisilit će te filmove na skromnije budžete.  Najviše bi mogli nastradati kanadski i britanski filmovi, jer im je američko tržište obično najvažnije. Naravno, SAD je daleko najveći svjetski izvoznik filmova, pa smo, blago rečeno, izloženi odmazdi po tom pitanju", zgroženo se osvrnuo Tyler Cowen, izuzetno cijenjeni američki ekonomist, inače poznat kao probirljivi ljubitelj filmova.

image

Dubrovnik

Sergio Monti/panthermedia/profimedia

Iako je Trumpova najava 100-postotnih tarifa sigurno među onima koje možemo označiti kao najviše tragikomične (iako tragikomičnost teško kvantificirati), pitanje je kakve su posljedice za RH; jesu li benigne, nikakve, ili bi mogle prouzročiti neku štetu?

Za odgovor na to pitanje treba se pričekati da Trumpovi ‘podizvođači‘ smisle kako uopće pretvoriti ekstravagantan zahtjev u državnu odluku, a sasvim je moguće da niti nakon toga niti mi niti Amerikanci nećemo biti mudriji.

Bilo kako bilo, ovu priliku možemo iskoristiti za reminiscencije na veličanstvenu zapadnu filmsku produkciju u Lijepoj našoj, koja je pomogla profilaciji hrvatskog turizma, za što bi dosita pretežito morali zahvaljivati hollywoodskim filmašima tj. onim koji su velikom većinom zgranuti Trumpom kao predsjednikom.

Prisjetimo se tako uz opće poznate Igre prijestolja da je Otok Vis poslužio je kao zamjena za fiktivni grčki otok Kalokairi, pružajući autentičan mediteranski ambijent za nastavak popularnog mjuzikla Mamma Mia! Here We Go Again. Ako se pita Trumpa akcijska komedija The Hitman‘s Wife‘s Bodyguard (2021) s Ryanom Reynoldsom, Samuelom L. Jacksonom i Salmom Hayek zapravo je bila direktna ugroza američke nacionalne sigurnosti jer je snimana u Rovinju, prikazujući šarmantne ulice i obalu ovog istarskog grada. The Weekend Away (2022) – Netflixov triler s Leighton Meester sniman je u Splitu – vjerojatno se može karakterizirati kao prljava podvala naivnim Amerikancima zato što su se važni kadrovi dogodili na Trgu braće Radić. Što pak reći za Knightfall (2017) – tj. povijesne serija o templarima, koja je djelomično snimana u Dubrovniku, uključujući tvrđavu Lovrijenac i područje Pile, prikazujući opsadu Akre, sigurno je veliki grijeh kao takav, bez posebnog objašnjenja. Brad Pitt vjerojatno je i zaboravio da je davne 1988. u Dubrovniku i Kotur snima The Dark Side of the Sun (1988), ali danas će se, valjda, podsjetiti. A možda i neće jer je snimao puno u inozemstvu.

Jedna od procjena ukupne zarade i odnosno ‘on location‘ potrošnje stranih filmaša u HR penje se na 218 milijuna dolara u razdoblju 2012-2022., uz što bi trebalo pribrojiti povećanje broja noćenja i potrošnje zbog više popularnosti destinacije, ali je taj iznos teško mjerljiv. Navodno se radi o širem utjecaju filmskih setova na zarade u Dubrovniku od 126 milijuna eura, ali se radi o pomalo metodološki nejasnoj kalkulaciji.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?

Komentari (0)

Komentiraj

Ovaj članak još nema komentara
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalima društva HANZA MEDIA d.o.o. dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu društva HANZA MEDIA d.o.o. te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima.
06. svibanj 2025 18:21
OSZAR »