
SAD se zalaže za novi sveobuhvatni sporazum o kontroli ključnih, rijetkih ukrajinskih minerala i energetskih resursa, koji sadrži agresivno širenje ranijih američkih zahtjeva, pri čemu Kijevu ne nudi nikakva sigurnosna jamstva zauzvrat, kako javlja Financial Times.
Novi nacrt sporazuma poslan Kijevu u nedjelju, a u koji je uvid imao Financial Times, daleko nadilazi prvobitni zajednički gospodarski sporazum sklopljen prošlog mjeseca, kao dio nastojanja američkog predsjednika Donalda Trumpa da završi rat u Ukrajini i vrati vrijednost milijardi dolara vojne pomoći Ukrajini.
Visoki ukrajinski dužnosnici kažu da bi ovaj prijedlog mogao potkopati suverenitet njihove države, usmjeriti profite u inozemstvo i produbiti njihovu ovisnost o Washingtonu.
Nacrt sporazuma kako ga sada predlažu SAD, navodi FT otkrivajući detalje sporazuma, predstavlja dramatičnu eskalaciju napora Trumpove administracije da preuzme kontrolu nad unosnim prirodnim resursima Ukrajine, dok istovremeno izvršava pritisak na Kijev da sukob privede kraju.
Sporazum bi se primjenjivao na sve mineralne resurse, uključujući naftu i plin, te glavne energetske resurse na cijelom ukrajinskom teritoriju. Washington zahtijeva da Ukrajina i SAD uspostave nadzorni odbor koji će nadzirati zajednički investicijski fond kako bi se prihod od ukrajinskih naftnih, plinskih i mineralnih projekata podijelio između dviju zemalja.
‘To je pljačka!‘
SAD bi imenovao tri od pet članova odbora, što bi omogućilo Washingtonu puno pravo veta nad fondom. U nacrtu se također navodi da će se "doprinosi Sjedinjenih Država nakon sveobuhvatne ruske invazije na Ukrajinu 2022. smatrati doprinosima partnerstvu".
PROČITAJTE VIŠE: Zelenski je promijenio taktiku i izabrao jedini pristup koji mu preostaje. No, Trump sada ima novi zahtjev
Američki ministar financija Scott Bessent izjavio je za Fox News u srijedu kako vjeruje da bi ugovor mogao biti potpisan idući tjedan, no tri visoka ukrajinska dužnosnika rekla su za FT da se to vjerojatno neće dogoditi. Jedan je rekao da je novi američki nacrt prijedloga "nepravedan", dok ga je drugi usporedio s "pljačkom".
Treći dužnosnik rekao je da je angažiran tim pravnih savjetnika, kako bi pomogli vladi ispitati dokument dok priprema protuponudu. Prva potpredsjednica ukrajinske vlade i ministrica gospodarstva Julija Sviridenko rekla je da vlada "radi na tome da osigura da sporazum odražava sve naše interese i da je u duhu strateškog partnerstva" sa SAD-om. "Radna verzija koju smo primili u biti odražava stajalište i pristupe pravnih stručnjaka s američke strane. Mi formuliramo svoje stajalište", pojasnila je, istaknuvši da će svaki konačni dogovor trebati ratificirati ukrajinski parlament.
Ukrajinci su izrazili frustraciju sve većim pritiskom Trumpa da se postigne kompromis kako bi se osigurao prekid vatre i trajni mir, iako Kremlj ne pokazuje nikakve znakove zaustavljanja invazije niti volju za ikakve ustupke u cilju postizanja mirovnog sporazuma.
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski je rekao u četvrtak u Parizu da SAD "konstantno" mijenjaju uvjete sporazuma, no dodao je kako ne želi da Washington misli da je Kijev protiv sporazuma.
U petak je, pak, izjavio je da Ukrajina neće prihvatiti nikakav sporazum o pravima na minerale koji bi ugrozio njezinu integraciju s Europskom unijom, no rekao je da je još prerano za donošenje zaključaka o dramatično proširenom sporazumu o mineralima kojeg je predložio Washington.
PROČITAJTE VIŠE: ‘Dobivamo veliko bogatstvo!‘: Trump i Zelenski najavili veliki dogovor, ali Rusi kontroliraju resurse vrijedne 350 milijardi...
Ukrajinski čelnik rekao je novinarima da ukrajinski odvjetnici moraju pregledati nacrt prije nego što kaže nešto više o američkoj ponudi, prema čijem se sažetku može iščitati da SAD zahtijeva sav ukrajinski prihod od prirodnih resursa na dugo godina. Rekao je da Kijev neće prihvatiti da su milijarde dolara američke pomoći bile zajam, iako nije otkrio nalazi li se u posljednjoj verziji nacrta takav zahtjev.
Zelenski je rekao da je tekst bio "potpuno drugačiji" od ranijeg nacrta sporazuma kojeg je trebao potpisati s Donaldom Trumpom prije nego što su se njihovi prošlomjesečni pregovori pretvorili u prijepor. "Ne želim potaknuti val komentara, želim da odvjetnici na najvišoj razini provedu analizu", poručio je Zelenski na konferenciji za medije u Kijevu.
Novi prijedlog Trumpove administracije zamijenio bi prethodni okvirni sporazum o zajedničkom razvoju ukrajinskih mineralnih resursa koji su prošlog mjeseca dogovorili Kijev i Washington. Taj ugovor, kojim bi se uspostavio fond u koji bi Ukrajina uplaćivala 50 posto budućih profita od mineralnih resursa, nikad nije potpisan nakon katastrofalnog sastanka i sukoba u Ovalnom uredu između Trumpa i njegovog potpredsjednika JD Vancea te Zelenskog.
SAD prije Ukrajine, odgovornost njezina
Prema novom prijedlogu, projekti obuhvaćeni fondom uključivali bi i one koje provodi sama ukrajinska vlada, kao i tvrtke koje je odobrio Kijev ili organizacije u državnom vlasništvu. Ugovor također uključuje infrastrukturu povezanu s iskorištavanjem prirodnih resursa, poput cesta, željeznica, cjevovoda, luka i pogona za preradu.
Sredstva prikupljena prema najnovijem prijedlogu konvertirala bi se izravno u stranu valutu i preusmjerila u inozemstvo, a Ukrajina je ta koja bi bila odgovorna za naknadu u slučaju kašnjenja ili sporova. SAD bi primale tantijeme od fonda prije Ukrajine, uz premiju od 4 posto, i zadržale bi prioritetna prava na infrastrukturne projekte kao i pravo veta na prodaju resursa trećim stranama, piše FT.
PROČITAJTE VIŠE: Ruski mediji: Kreće druga faza, Putin je bacio mamac Trumpu, on će ga sigurno progutati...
Iako sporazum ne uključuje odredbe o vlasništvu SAD-a nad ukrajinskom nuklearnom energetskom infrastrukturom - što je kontroverzna ideja koju je prošli tjedan iznio Trump - ukrajinski dužnosnici i dalje su oprezni da bi se nuklearna imovina i dalje mogla naći na stolu u budućim pregovorima. Jedan dužnosnik upoznat s tim pitanjem kaže da je nuklearno pitanje pokrenuto u ranijim raspravama, ali je namjerno isključeno iz ove verzije prijedloga.
Američki State Department nije odmah odgovorio na zahtjev za komentar. "Sjedinjene Države ostaju predane brzom sklapanju ovog vitalnog sporazuma i osiguravanju trajnog mira za Ukrajinu i Rusiju", rekao je glasnogovornik Ministarstva financija o proširenoj američkoj ponudi.
Putinova ponuda Trumpu za ‘dobar posao u Ukrajini‘
Kijev procjenjuje da se oko 5 posto svjetskih zaliha "ključnih sirovina" nalazi upravo u Ukrajini. To uključuje nekih 19 milijuna tona potvrđenih rezervi grafita, za koje ukrajinska državna agencija za geološka istraživanja kaže da državu čini "jednom od pet vodećih zemalja" za opskrbu tim mineralom, kako je pisao BBC. Grafit se, inače, koristi za izradu baterija za električna vozila.
Ukrajina također raspolaže značajnim nalazištima titana, litija i rijetkih zemnih metala - skupine od 17 elemenata koji se koriste za proizvodnju oružja, vjetroturbina, elektronike i drugih proizvoda od vitalnog značaja u modernom svijetu.
No, Rusija je u svojoj agresiji zauzela neka od nalazišta minerala u zemlji. Prema ukrajinskoj ministrici gospodarstva Juliji Sviridenko, na okupiranim područjima nalaze se resursi u vrijednosti od 350 milijardi dolara.
Putin je čak ranije, u pokušaju što tješnjeg zbližavanja, ponudio Trumpu da američke tvrtke zajedno s ruskima investiraju u rijetke metale i rude, izrazivši spremnost na suradnju sa SAD-om u iskapanju rijetkih metala i ruda na okupiranim područjima Ukrajine koje je Moskva okupirala i smatra svojima te ih je nezakonito anektirala, iako ih niti ne kontrolira u potpunosti.
Komentari
0