
Ruski predsjednik Vladimir Putin predložio je da se ‘povede rasprava o uvođenju privremene uprave nad Ukrajinom‘, i to pod pokroviteljstvom UN-a i nekih drugih država, kako bi se ondje održali izbori.
To je ruski predsjednik predložio na susretu s podmorničarima nuklearne krstareće podmornice Arhangelsk u Murmansku.
- Načelno, to bi moglo biti pod egidom UN-a, a da to raspravimo sa SAD-om, uz sudjelovanje europskih država i, naravno, s našim partnerima i prijateljima.
Putin, usred tzv. mirovnih pregovora o završetku rata u Ukrajini, sada izlazi s novim ‘prijedlogom‘ kao još jednim uvjetom da se uopće - pregovara. Prema Putinu, ‘privremenu upravu‘ treba u Ukrajini uvesti da bi se na vlast ‘dovela sposobna vlada koja uživa povjerenje naroda, a zatim s njom započeti pregovore o mirovnom sporazumu‘.
Putinu ovo nisu pregovori?
Dakle, prevedimo što je Putin rekao - sve ovo što sada razgovaramo zapravo nije ništa jer se tek kada se ondje provedu izbori (nije precizirao radi li se i o predsjedničkima i o parlamentarnima) može pristupiti nekakvim mirovnim pregovorima.
PROČITAJTE VIŠE Trump će Zelenskog natjerati na predaju
Putin je ovim svojim prijedlogom o ‘UN-ovoj upravi‘ praktički osporio suverenitet i neovisnost Ukrajine, kao da se radi o zemlji čiji je status neodređen, ili se izvlači iz kolonijalnog ropstva ili se pak odvaja od nekog većeg područja.
- Ovo je samo jedna od opcija, lakonski kaže Putin. ‘Ne kažem da druge ne postoje. Takva praksa postoji u radu UN-a‘, prenosi njegove riječi režimska agencija Interfax.
Kao primjere zemalja u kojima je ‘u okviru mirovnih aktivnosti UN-a već više puta bilo ono što se zove vanjsko upravljanje ili privremena uprava‘ naveo je Istočni Timor, Papuu Novu Gvineju i ‘pojedine dijelove bivše Jugoslavije‘.
Osim što želi odugovlačiti s pregovorima dok valjda Donald Trump digne ruke i pristane na sve ruske uvjete, jer mu se žuri, moguće je da Putin misli da bi, ako ovo prođe, mogao u izbornu utrku ubaciti nekog ‘svog‘ kandidata, poput kuma Viktora Medvedčuka, nekada najjačeg proruskog političara u Ukrajini, koji je potražio azil u Moskvi.
Samo će s novom vladom, prema Putinovim riječima, ‘biti moguće potpisati legitimne dokumente koji će biti priznati u cijelom svijetu i koja će biti pouzdana‘. Čelnik režimske stranke Pravedna Rusija Sergej Mironov smatra da je Putinov prijedlog, prenosi TASS, ‘najučinkovitiji način rješavanja problema nelegitimnosti ukrajinske vlade i pravi put do konačnog rješenja‘.
Ovo je prijedlog na kojem će Rusija očito jahati jer Mironov, bliski suradnik Putina, kaže da se ovim prijedlogom neutraliziraju ‘opasni planovi europskih rusofoba, predvođenih Francuskom i Velikom Britanijom, da pošalju NATO trupe u Ukrajinu i time izazovu rat s Rusijom‘.
Rusija ne želi mir
- Ti tzv. mirotvorci imat će isti ‘legitimitet‘ kao i sam Zelenski. Sada je loptica u američkom i europskom dvorištu, rekao je Mironov. Mir je dakle još jako daleko, barem što se Moskve tiče. Ona ga ne želi.
Putin je još jednom pokazao da izmišlja sve da otegne taj tzv. mirovni proces pod ‘pokroviteljstvom‘ američkog predsjednika Donalda Trumpa, te je još jednom poslao poruku i pokazao da ipak on, a ne Bijela kuća, vuče konce ‘pregovora‘, da on vodi igru i, kako je formulirao njegov pri pregovarač Sergej Lavrov - ‘samo prema ruskim uvjetima‘.
A ovo je sada jedan posve novi pristup, koji opet oteže te razgovore. Osim toga, Putin nije rekao hoće li Rusija pristati na neko primirje koje bi omogućilo Ukrajini da provede izbore. On ne želi nikakvo primirje jer se, kaže, boji da bi Ukrajina to iskoristila za naoružavanje. Dakle, to je začarani krug koji Putin namjerno stvara.
Podsjetimo da Rusija stalno osporava legitimitet predsjednika Volodimira Zelenskog. Vladimir Putin je u više navrata govorio da Zelenskog ne smatra ‘legitimnim predsjednikom‘ te da njegov potpis na mirovnom sporazumu ne znači ništa jer nema kredibilitet.
Prethodno je Vladimir Putin više puta izjavio da Vladimira Zelenskog ne smatra legitimnim i legalnim predsjednikom Ukrajine, budući da predsjednički izbori, koji su se ondje trebali održati u ožujku 2024. godine, nisu održani jer ukrajinsko zakonodavstvo zabranjuje održavanje bilo kakvih izbora dok je u zemlji na snazi ratno stanje.
PROČITAJTE VIŠE Euforija u Moskvi: ‘Ukrajina je gotova stvar‘
Zelenskom je mandat produljen dok se ne stvore normalni uvjeti za održavanje izbora. Inače, Rusija je i u razgovorima s Trupom postavljala to pitanje, pa je Bijela kuća u jednom trenutku također govorila o nužnosti provođenja izbora, ali nikada nitko nije razgovarao o ‘tehničkoj stvari‘ - kako ih provesti u jeku stalnih ruskih napada i na kojem teritoriju jer Rusija je, podsjetimo, osim Krima anektirala još četiri druge regije na istoku Ukrajine, te kako bi glasali mnogi raseljeni i slične nedoumice?
Ukrajinski portal strana.ua, koji je inače u ‘oporbi‘ prema Zelenskom, navodi da je Trump s dnevnog reda skinuo izbore i na njima više ne inzistira.
No tim ‘adutom o legitimnosti‘ Putin može i želi odugovlačiti s bilo kakvim ‘normalnim pregovaračkim procesom‘. Ukrajinska strana nije komentirala Putinovu ideju. Istodobno, stav Kremlja nije zanemaren u SAD-u.
Iz Bijele su kuće na ovaj, još jedan manipulativni ‘prijedlog‘, kratko rekli da ‘upravljanje Ukrajinom određuju njezin ustav i narod‘, prema glasnogovorniku Vijeća za nacionalnu sigurnost SAD-a.
Ukrajinski veleposlanik Vasil Bodnar sarkastično je komentirao ‘prijedlog‘ Vladimira Putina:
- Kada se Rusija počne raspadati, pristat ću biti guverner okupirane Moskve da bih ispravno upravljao tim teritorijima.
Odgovorio je to za poljski radio RMF24, a prenosi kijevska Europska pravda. No kazao je i da je Ukrajina demokratska zemlja i ‘stoga ćemo, kada završi izvanredno stanje, sami održati izbore‘.
Inače, već se pojavilo nekoliko kandidata koji pretendiraju na mjesto predsjednika Ukrajine, ali prema najnovijim istraživanjima javnog mnijenja popularnost se Zelenskog, koja je jedno vrijeme bila počela padati, sada digla iznad 55 posto, pa mnogi tamošnji analitičari smatraju da će on lako dobiti reizbor.
Komentari (0)
Komentiraj