
Čimpanze nam stalno pokazuju da nismo toliko pametniji od njih koliko si umišljamo. Znanstvenici su zamijetili da čimpanze u Ugandi na razne načine koriste ljekovito bilje da bi liječile otvorene rane i druge ozljede, prenosi BBC.
Stručnjaci sa Sveučilišta Oxford u suradnji s lokalnim timom su u šumi Budongo snimili slučajeve u kojima životinje na sebi i povremeno na drugima koriste biljke za prvu pomoć. Istraživanje se nastavlja na prošlogodišnje otkriće da čimpanze ciljano traže i jedu određene biljke radi samoliječenja.
Zašto je to važno?
Studija objavljena u časopisu Frontier in Ecology and Evolution pridonosi sve većem broju dokaza da primati, uključujući čimpanze, orangutane i gorile, koriste prirodne lijekove na brojne načine ne bi li ostali zdravi.
Glavna istraživačica Elodie Freymann objašnjava da postoji "cijeli repertoar ponašanja čimpanzi kada su bolesne ili ozlijeđene u divljini da bi se liječile ili održavale higijenu, uključujući korištenje biljaka koje se mogu ondje pronaći; čimpanze ih pritišću na svoje rane ili žvaču pa potom sažvakani materijal nanose na otvorenu ranu".
Što je šira slika?
Ne biraju čimpanze bilo koje biljke, a u njihovu ih je okruženju obilje. Znanstvenici su, testiravši uzorke tih biljaka, otkrili da većina ima antibakterijska svojstva. Uočili su slučajeve u kojima su čimpanze sanirale ozljede drugih s kojima nisu krvno povezane. To je osobito uzbuđujuće, pojasnila je Freymann, "jer nadograđuje dokaze da divlje čimpanze imaju kapacitet za empatiju". Mnogi ga ljudi nemaju.
Komentari
0