ZAHTIJEVAJU PROMJENE

Europski parlament žestoko udario na Srbiju, Piculino izvješće sve razotkrilo: ‘Žao nam je zbog ovoga što radi Komisija...‘

Jezik Europskog parlamenta je znatno kritičniji od onoga koji o Srbiji koristi Europska komisija

Aleksandar Vučić

 Attila Kisbenedek/Afp

Europski parlament večeras raspravlja, a u srijedu će na plenarnom zasjedanju usvojiti izvješće Tonina Picule o Srbiji, koje je prije usvojeno velikom većinom glasova na Odboru za vanjsku politiku. Parlament uglavnom bez problema na plenarnoj sjednici usvaja tekstove koji su usvojeni u odborima, s time da je moguće uložiti i amandmane u zadnji čas kako bi se u tekst uvrstile stvari koje su se dogodile u međuvremenu.

Tekst izvješća o Srbiji pokazuje da je Europski parlament izrazito kritičan prema Srbiji, pogotovo zbog pokušaja destabilizacije regije, odnosa s Rusijom, napada na civilno društvo i medije te ciljane kampanje protiv studenata i oporbe. Jezik Europskog parlamenta je znatno kritičniji od onoga koji o Srbiji koristi Europska komisija.

Štoviše, u tekstu se izražava i žaljenje zbog "politike popuštanja" koju Europska komisija vodi prema Srbiji, zanemarujući činjenicu da nazaduje u pitanjima vladavine prava, demokracije i temeljnih prava, ali i destabilizirajući utjecaj u cijeloj regiji. Stoga Parlament traži od Komisije korištenje jasnog jezika kada je riječ o Srbiji.

image

Tonino Picula

Lucija Ocko/Cropix

Ovaj izvještaj je izuzetno kritičan zbog odnosa Srbije s Rusijom. Izražava se žaljenje što Beograd još uvijek nije podržao sankcije EU protiv Rusije, što dopušta kampanju dezinformacija davanjem dozvola ruskim medijima RT i Sputnjik za djelovanje na teritoriju Srbije te upozorava da se napredak Srbije u pristupnim pregovorima s EU omogući samo ako Beograd podrži stavove EU o Rusiji.

Iako pozdravlja činjenicu da je Srbija prodala streljivo u vrijednosti većoj od 800 milijuna eura Ukrajini, izražava žaljenje što se Srbija ne usklađuje s restriktivnim mjerama EU protiv Rusije i Bjelorusije. Od EU se traži da "preispita financijsku pomoć Srbiji", ako Beograd nastavi podupirati antidemokratske režime.

Otkad je hrvatski zastupnik iz SDP-a Tonino Picula imenovan izvjestiteljem Europskog parlamenta za Srbiju, u toj su zemlji pokrenuli hajku na njega, optužujući ga da nije objektivan. Međutim, sličan je izvještaj bio i kada je izvjestitelj bio Vladimír Bilčík iz Slovačke. Bilčík je bio izrazito naklonjen Srbiji i Aleksandru Vučiću, čak toliko da je izrazio žaljenje i zbog sadržaja vlastitog izvještaja. Stavovi u ovom izvještaju su jasna volja velike većine u Europskom parlamentu.

image

Aleksandar Vučić i Vladimir Putin u 2019. godini

Andrej Isakovic/Afp

Od Srbije se ovim izvještajem traži i normalizacija odnosa s Kosovom. I u izvješću o Kosovu i u onom o Srbiji, Europski parlament podržava dijalog kojim posreduje EU, a koji bi trebao, prema stavu Europskog parlamenta, rezultirati "pravno obvezujućim sporazumom, zasnovanim na međusobnom priznanju".

Europski parlament osuđuje i ilegalno korištenje i objavljivanje osobnih podataka, protjerivanja građana EU iz Srbije te neosnovane optužbe protiv EU i država članica za navodnu umiješanost u pokušaje rušenja vlade u Srbiji.

Od tužiteljstva u Srbiji traži se neovisna istraga o nasilju protiv prosvjednika i kažnjavanje odgovornih za napade na sudionike studentskih prosvjeda.

"Duboko smo zabrinuti zbog bilo kojeg čina nasilja. Pažljivo pratimo procese vezane uz uhićene prosvjednike, zabrinuti smo zbog izvještaja da su tajne službe bile umiješane u zastrašivanje i nadzor prosvjednika i osuđujemo jezik vlasti u Srbiji kojim se potiče na nasilje protiv studenata i drugih prosvjednika", stoji, između ostalog, u izvješću.

image

Aleksandar Vučić

/Profimedia

Posebnu zabrinutost Europski parlament izražava zbog "raširenog ilegalnog korištenja sredstava za nadzor" protiv aktivista, novinara i predstavnika civilnog društva.

Europski parlament traži da Srbija osigura jednaka prava za Hrvate u Srbiji, prema načelu recipročnosti, dakle jednako pravima koja Srbi uživaju u Hrvatskoj.

Od Srbije se traže i ustupanje arhiva obavještajnih službi bivše Jugoslavije, Udbe i KOS-a, te konstruktivna suradnja sa zemljama u regiji po pitanju rasvjetljavanja sudbine nestalih.

Stier: ‘Srbija 9. svibnja treba proslaviti dan Europe, a ne Putinovu paradu‘

Davor Ivo Stier, glasnogovornik skupine Europske pučke stranke (EPP) za Srbiju, čiji je pridruženi član i Vučićeva Srpska napredna stranka, izjavio je da će ta skupina podržati izvještaj Tonina Picule. On je rekao da taj izvještaj “predstavlja točnu i balansiranu sliku postignuća i nedostataka Srbije na putu prema EU". Stier smatra da Srbija mora implementirati sporazum s Kosovom o normalizaciji odnosa i suzdržati se od politika koje ugrožavaju suverenitet susjednih država. Stier je u ime svoje skupine uputio posebnu poruku oko mogućeg sudjelovanja Vučića na Putinovoj paradi u Moskvi, koja se održava 9. svibnja.
- Skupina EPP ohrabruje Srbiju na potpuno usklađivanje s vanjskom politikom EU. Niti jedan europski lider, posebno ne oni koji su vezani s EPP-om, ne bi trebali sudjelovati na Putinovoj paradi u Moskvi. Tijekom 9. svibnja slavimo dan Europe, ne Putinovu paradu - rekao je Stier u objavi na stranici EPP-a, uoči rasprave i glasanja o izvješću o Srbiji u Europskom parlamentu.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?

Komentari (0)

Komentiraj

Ovaj članak još nema komentara
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalima društva HANZA MEDIA d.o.o. dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu društva HANZA MEDIA d.o.o. te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima.
06. svibanj 2025 23:30
OSZAR »