
Bivši predsjednik SDP-a Peđa Grbin političku karijeru želi nastaviti u rodnoj Puli, gdje se kandidira za gradonačelnika. Tamošnji politički akteri navode da dobro stoji u anketama, a za Jutarnji otkriva kako bi Pulu učinio boljim mjestom za život, kako bi joj vratio status industrijskog grada te što je, prema njegovu mišljenju, aktualni gradonačelnik propustio učiniti, a on bi to učinio za svoj grad.
Vrtići su od samog početka u fokusu vaše kampanje.
To je važno pitanje - kako za nas kao stranku, tako i, još više, za roditelje. Pula ima ozbiljan demografski problem i Grad mora stati iza roditelja s djecom. Zato je u središtu našeg programa ideja besplatnih vrtića i besplatnog produženog boravka, ali i nužnost izgradnje novih vrtićkih kapaciteta, jer u Puli godinama nije sagrađen nijedan novi gradski vrtić
Prigovara vam se da nemate pravi plan i da to nećete moći financijski izgurati.
Kristina Ikić Baniček, gradonačelnica Siska, to je uvela u svojem gradu i samo se nasmijala kada sam joj rekao da neki misle da to u Puli nije moguće. Dakle, Sisak je to napravio, Umag je to napravio, Ploče su to napravile, a napravit će to i Pula. Tim više što Pula ima veći proračun od svih tih gradova, a još k tome ostvaruje svake godine višak u proračunu. I to višak u iznosu koji nadilazi potrebu za financiranje i besplatnih vrtića i besplatnog produženog boravka zajedno.
I dalje tvrdite da je proračunski višak rezultat nerada aktualnoga gradonačelnika Filipa Zoričića?
Apsolutno, Zoričić nije ni radio ni gradio. Mi za brojne projekte imamo građevinske dozvole godinama, ali se nakon izdavanja građevinske dozvole ne događa ništa i zato je u proračunu višak. Primjerice, zato što je na računu Grada Pule 31. 12. 2023. godine bilo 12,5 milijuna eura, mi smo u toj godini samo na inflaciji izgubili nešto više od 800.000 eura. Inflacija je doslovno pojela 800.000 eura, iznos potreban da produženi boravak bude besplatan, zato što gradonačelnik nije radio svoj posao i ostavio je novac banci. Grad nije poduzeće da isplaćuje dobit vlasnici, Grad dobiva novac od poreza građana i građanima se taj novac mora vratiti. Bili to vrtići, ceste, domovi za starije, ljudi imaju puno pravo da ono što su kroz porez platili dobiju natrag kroz usluge koje Grad pruža.
Kada je riječ o komunalnim problemima Pule, najčešće će spominje parking. Tu je imao gradonačelnik neka inovativna rješenja, na koja je bilo dosta kritike?
Ako mislite na Roto garažu, ne da nije riješila problem nego smo doslovno za 700.000 eura dobili 24 neto parkirališna mjesta. Naime, da bi se postavila ta Roto garaža s 30 mjesta, zauzeto je šest postojećih. To ne da nije rješenje, nego je to ruglo koje ćemo s te lokacije maknuti, a ako ne nađemo alternativnu - onda i prodati.
U ovom trenutku postoji nekoliko lokacija koje su ili u vlasništvu ili na korištenju Grada Pule i na kojima se u vrlo kratkom roku može izgraditi čak 500 parkirališnih mjesta. To je lokacija kod Željezničkog kolodvora, preko puta stadiona Aldo Drosina i iza Croatije. Tih 500 parkirališnih mjesta koštalo bi oko dva milijuna eura, zanimljivo, točno koliko je iznosila dobit Pula parkinga u zadnje dvije godine.
Inače, kada već spominjemo Zoričića i parking, čovjek me optuživao da će zbog mojih prijedloga, među kojima je i tisuću sati besplatnog parkiranja godišnje, Grad Pula bankrotirati, da bi danas pustio u medije da ovo ljeto uvodi 50% popusta za parkiranje za sve Puležane. To je super, Puležani trebaju plaćati nižu cijenu, ali prije nekoliko godina povisio je cijenu parkinga, tvrdio da se ne može smanjiti, a onda se deset dana prije izbora - sve može. Prozirni populizam na djelu.
Kad smo kod gradonačelnika Zoričića, kako ste doživjeli njegovu podršku HDZ-ovom kandidatu za gradonačelnika Šibenika?
Ostao sam šokiran činjenicom da, unatoč svemu što u Puli treba napraviti, Zoričić nalazi vremena za podršku HDZ-ovcima po Dalmaciji. Očito su mu neke stvari važnije od odgovornosti prema gradu kojem je na čelu. Za mene neće postojati ništa osim Pule.
Tijekom mandata aktualne vlasti hotel na Valkanama bio je kamen spoticanja. Kakav je vaš stav prema hotelu i ostatku Lungo Marea?
Sam hotel gradit će se na području nekadašnjeg kamenoloma, a ne u šumici. Šumica će ostati netaknuta i bit će na raspolaganju svim građanima našega grada, ali i svima koji dolaze, jer Pula je uvijek bila, i ostat će, otvoreni grad
Pula je sve manje industrijski grad, a sve više turistički. Je li to smjer kojim želite da Pula ide i dalje?
Ja to ne bih nazvao smjerom, nego nečim što se naprosto dogodilo - i to zato što se ovim gradom, nažalost, godinama ne upravlja sustavno, sa smislom i jasnom idejom. A ono što se dogodilo za Grad definitivno nije dobro. Pritom ne mislim da Puli ne trebaju turistički kapaciteti - trebaju, ali takvi koji će privlačiti goste tijekom cijele godine, a ne ovako kako je sada: čim u Istri padne malo kiše, iz Rovinja, Poreča i drugih turističkih destinacija svi krenu razgledavati Arenu, Zlatna vrata i Augustov hram. Poreč i Rovinj ubiru prihode od turizma, a mi ostajemo s prometnim gužvama. Puli trebaju i radna mjesta.
Činjenica je da Uljanik kakvog smo poznavali više ne postoji. Ono što je bilo prije 10, 20 i 30 godina, što smo gledali u dokumentarcu o Berge Istri, više se neće ponoviti. Zato moramo tražiti alternativne načine kako bismo stvorili nova radna mjesta za naše građane.
Mi smo pronašli lokaciju u Puli, na Partizanskom putu, gdje je zemljište u pretežito javnom vlasništvu, gdje postoji infrastruktura i gdje se prema GUP-u može vrlo brzo urediti gospodarska zona i staviti gospodarstvenicima na raspolaganje kako bi se stvorila nova radna mjesta, ali isključivo u proizvodnji.
Cementara se također navodi kao jedan od pulskih problema, posebno zbog zagađivanja. Kakav je vaš stav prema tome?
Odrastao sam na Stoji, a prozor moje sobe gledao je upravo prema Cementari. Naslušao sam se buke koja je dolazila iz tog smjera, kao i smrada, čestica i svega što je dolazilo prije ugradnje filtera. Ali problem se ponovno pojavio. Međutim, Zakon o zaštiti zraka omogućava svim jedinicama lokalne samouprave u Republici Hrvatskoj da donesu vlastiti, dakle gradski ili općinski plan borbe protiv onečišćenja zraka. To znači da sami postavljamo parametre, sami određujemo gdje će se nalaziti mjerne postaje te koje će biti posljedice ako na nekoj lokaciji dođe do prekoračenja dopuštenih vrijednosti. Ako Cementara ne bude poštovala propise, a mi to utvrdimo na temelju programa koji će Gradsko vijeće usvojiti na moj prijedlog, odmah ćemo aktivirati sve mehanizme - uključujući i privremeni prekid proizvodnje dok se razina onečišćenja ne svede u dopuštene okvire. Dovest ćemo to u red, ali ćemo i razgovarati s vlasnicima te im objasniti da je i u njihovu interesu da stvari srede.
Priuštivo stanovanje je tema svake predizborne kampanje u Hrvatskoj. Imate li plan kako, posebno sada kada su cijene nekretnina suludo visoke, pomoći građanima da se stambeno zbrinu?
Apsolutno. Pula je grad koji ima jako puno nekretnina u svojem vlasništvu. Prije 20 godina, kao član Gradskog poglavarstva, bio sam zadužen, među ostalim, i za gradske nekretnine. Vodio sam komisije koje su se time bavile i znam koliko je zemljišta, građevnih zemljišta na području grada Pule u gradskom vlasništvu. Neka od tih zemljišta već su komunalno opremljena, postoje svi preduvjeti da se na njima već sutra može projektirati i graditi. Na drugim lokacijama trebat će prethodno urediti infrastrukturu. Međutim, Grad Pula ima zemljišta, i tragično je da se u posljednje četiri godine u Puli nije sagradio niti jedan POS-ov stan. Umag, s druge strane, gradi POS-ove stanove, rekli bi ovdje, tutta forza, upravo je dogovorena gradnja 100 novih stanova. A Umag je ipak nešto manji od Pule.
Idemo, dakle, u POS-ove stanove, Grad tu treba osigurati zemljište, osloboditi od komunalnog doprinosa kako bi kvadrat stana bio jeftiniji, a APN će preuzeti financiranje. Dakle, to je nešto što za gradove nije skupo, kada postoji volja.
S druge strane, paralelno s time radit ćemo stanove za najam. Tu je potrebno izdvojiti nešto više sredstava, ali s proračunom koji je u 2025. probio magičnu granicu od stotinu milijuna eura, a recimo 2009. godine, to je bila zadnja godina kada sam bio član Poglavarstva, iznosio je 40 milijuna eura. Danas je osjetno viši i s proračunom koji je probio granicu od stotinu milijuna eura, Pula si doista može dozvoliti više od šest stanova za najam, koje je Zoričić sagradio u četiri godine.
SDP svugdje surađuje s Možemo!, osim u Puli. Hoće li se to promijeniti ili ostajete u lošim odnosima?
Naša će vrata nakon izbora biti otvorena za suradnju s onim političkim opcijama koje se drže određenih načela. Prvo, moraju poštovati vrijednosti Pule kao otvorene sredine u kojoj se ne broje krvna zrnca. Drugo, ne smiju biti dio kriminalne organizacije. I treće, moraju dijeliti našu želju i spremnost da zajedno učinimo sve što možemo kako bi Pula postala bolje mjesto za život - jer Pula to definitivno zaslužuje. Za Možemo!, ali i za neke druge političke opcije, vrata su otvorena. No razgovori o eventualnoj postizbornoj suradnji, kao što i sam naziv kaže, dolaze tek nakon što izbori završe
Uspijete li pobijediti na ovim izborima i postati gradonačelnik Pule, kako ćete konzumirati svoj saborski mandat?
Nakon 14 godina više neću biti saborski zastupnik.
U kakvim ste odnosima sa svojim nasljednikom, aktualnim predsjednikom SDP-a Sinišom Hajdašem Dončićem?
Siniša odlično radi svoj posao. Ima moju punu potporu i uvijek sam tu kad god nešto zatreba - za razliku od onoga što se katkad događa, ne samo u nekim hrvatskim strankama, nego i šire, gdje pojedinci teško prihvaćaju da kada više nisu predsjednici, to doista znači da više nisu predsjednici. Siniša je sada šef i taj posao obavlja izvrsno.
Komentari (0)
Komentiraj