
NOVO - Marina Lovrić Mezel je nakon priznanja krivnje saznala i kaznu. Osuđena je na sedam mjeseci zatvora i u roku godinu dana mora platiti 16.122 eura. Oslobođena je plaćanja sudskih troškova.
Kao olakotne okolnosti sudsko vijeće joj je cijenilo priznanje djela, protek vremena od počinjenja djela koja datiranju od 2005. do 2013. godine te njezinu spremnost da nadoknadi prouzročenu štetu postavljenu imovinsko pravnim zahtjevom.
Otegotna joj je, pak, bila njezina upornost u činjenju djela kao i kriminalna volja.
Županiju mora obeštetiti za 16.122 eura u roku od godine dana od pravomoćnosti presude
Nakon presude na koju ima pravo žalbe vraćena je u Kaznionicu u Požegu gdje služi kaznu.
Dok služi šest godina zatvora zbog zlouporabe položaja i ovlasti te primanja mita i pranja novca, bivša SDP-ova sisačko-moslavačka županica Marina Lovrić Merzel danas je iz zatvora dovedena na Županijski sud u Zagrebu. Povod tome bio je početak ponovljenog suđenja nakon što je Visoki kazneni sud (VKS) uvažio njezinu žalbu na prvostupanjsku presudu u dijelu optužbe za zlouporabu položaja i ovlasti odnosno da je novcem županije plaćala i svoje privatne troškove.
Ipak, odmah na početku rasprave dogodio se preokret. Umjesto da ponovno dokazuje nevinost pred istim predsjednikom sudskog vijeća koji joj je 2022. godine, gledajući je u oči, rekao da je "neshvatljivim zlouporabama pokazala bezobrazluk i bahatost kao i da je bez savjesti, samokritičnosti i odgovornosti oštetila relativno siromašnu županiju", Lovrić Merzel je, na upit kakav stav zauzima o krivnji, rekla:
- Smatram se krivom i priznajem postavljeni imovinsko pravni zahtjev od 16.122 eura.
Dajući generalije o sebi, rekla je da je trenutačno na neplaćenom dopustu i bez primanja. I da u svom vlasništvu ima stan u Zagrebu i derutnu kuću u selu kraj Sunje.
Na upit suca hoće li iznositi obranu ili će se braniti šutnjom, Lovrić Merzel je odgovorila:
- Nemam što iznositi od obrane osim da prihvaćam sve ono što mi se stavlja na teret.
S obzirom na to da je optužena priznala krivnju i da su se obje strane složile s predloženim dokazima, sudski postupak je nakon 15 minuta i okončan.
Odvjetnica optužene u završnom govoru je zamolila sudsko vijeće rok od godine dana za plaćanje postavljenog imovinsko-pravnog zahtjeva s obzirom na to da se nalazi na odsluženju kazne i smanjeni su joj prihodi.
Podsjetimo, slučaj nekad najmoćnije žene Sisačko-moslavačke županije prije 11 godina, izazvao je veliki interes javnosti kada joj je policija pokucala na vrata kuće zbog sumnji u niz koruptivnih djela. Godinu kasnije protiv nje je podignuta i optužnica, a nepravomoćna presuda joj je stigla u ožujku 2022. godine kada ju je sudsko vijeće osudilo na ukupno sedam godina zatvora.
Kako je kazna bila viša od pet godina, odmah je iz sudnice direktno odvedena u remetinečki pritvor, a na pravorijek se žalila pa joj je VKS kaznu smanjio za jednu godinu te ukinuo presudu u jednoj točki optužbe. Pravomoćnom presudom je Lovrić Merzel ostala i bez stana od 85m2 u zadarskom Diklu koji je kupila za 100.000 eura mita koje joj je dao velikogorički poduzetnik Željko Žužić kako bi njegova tvrtka dobila udjele u Cestama Sisak, a ostala je i bez 90.481 eura koje je pribavila drugim kaznenim djelima za koja je osuđena.
USKOK ju je teretio i da je od Bernarda Popeca kupila po prenapuhanoj cijeni zgradu njegova autosalona koja se trebala prenamijeniti u centar sisačke hitne medicinske pomoći. A tu su i optužbe da je tri godine, bez stvarnog razloga, isplaćivala brojnim savjetnicima oko šest milijuna kuna, kao i da je s vijećnicima prijateljima i rodbinom zaključivala fiktivne ugovore o djelu...
Naime, kada je Marina Lovrić Merzel kao tada aktualna SDP-ova županica uhićena u travnju 2014., isprva je nisu teretili za primanje mita od Žužića, već samo za zloporabe kojima je nanesena šteta županiji. Da bi u srpnju te godine USKOK proširio istragu i za mito jer je Žužić samoinicijativno tužiteljima priznao kako je županici nekoliko godina ranije mito dao.
S obzirom na to da je tako Žužić svojim iskazom osumnjičio i sam sebe, s USKOK-om se potom dogovorio da će se nagoditi na uvjetnu kaznu. Međutim, iskrsli su oko te nagodbe problemi. Ivan Turudić, danas prvi čovjek DORH-a a koji je u ono vrijeme bio tadašnji predsjednik i sudac Županijskog suda u Zagrebu, odbio je na početku suđenja 2018. godine potvrditi nagodbu sa Žužićem smatrajući kako ista nije pravedna jer da tako USKOK pogoduje Žužiću. No, Turudić je u konačnici, ipak, popustio i Žužića osudio na godinu dana zatvora s petogodišnjim rokom kušnje.
A osim Lovrić-Merzel i Žužića koji se nagodio kao i bivši čelnik Hrvatskih šuma Zvonko Rožić, u tom su postupku još pravomoćno osuđeni i njezin nećak Dalibor Rožanković koji je kupnjom apartmana u Diklu oprao novac koji je primila kao mito. Zatim Popec od kojeg je županija kupila zgradu, ali i bivši predsjednik Nadzornog odbora Cesta Sisak Silvijo Kobeščak.
Dodajmo ovome da se Lovrić Merzel već tri i pol godine nalazi iza zatvorskih rešetaka, a kako joj ostaju još dvije i pol za odslužiti, uskoro bi Povjerenstvu mogla podnijeti zahtjev za prijevremenim uvjetnim otpustom.
Komentari (0)
Komentiraj