POČELO JE

Rojevi pčela po gradu: Pčelar sa Splita 3 tražio pomoć, a bila je akcija i u centru

U većini slučajeva dovoljno je samo ih zaobići, jer će one nakon nekog vremena nastaviti put dalje

Ilustrativna fotografija

 Lena Ason/Alamy/Profimedia

Proljetno rojenje pčela je počelo. Vatrogasci su prije nekoliko dana asistirali pčelaru u Ulici Kroz Smrdečac u Splitu, a u ponedjeljak su odradili i sličnu intervenciju na Kruševića gumnu, piše Slobodna Dalmacija.

Doznajemo da se ovo događa kada pčelama u košnici postane pretijesno, zbog čega stara matica izlazi, a za njom i ostale pčele. One traže novo mjesto na kojem će živjeti. Na putu znaju zastati na mjestima koja su nam vidljiva - pročeljima zgrada ili automobilima. U većini slučajeva dovoljno je samo ih zaobići, jer će one nakon nekog vremena nastaviti put dalje. No, ponekad je potrebno zvati pčelare, jer su malene zujalice na mjestu na kojem ugrožavaju sebe ili su pak odabrale krivu lokaciju za novi život.

Rojenje je prirodni proces koji se događa uglavnom rijekom proljeća. No, moguće je pčele na ovaj način vidjeti tijekom cijele sezone. Radi se o tome da se kolonija pčela dijeli na jednu ili dvije i onda traže mjesto za sebe.

Savjet pčelara je da, ako vidimo roj koji se smjestio na neki zid, drvo, stablo ili automobil, životinje nipošto ne smijemo dirati. To treba napraviti stručnjak, koji će roj zbrinuti na sigurnom mjestu. Ako netko tko nema dovoljno znanja to pokuša napraviti, malene zujalice bi se mogle uznemiriti i napasti ga.

Ako vas ubode pčela, u ranici ostaje žalac s mjehurićem otrova iz zatka, koji je potrebno što prije ukloniti. Za razliku od pčela i bumbara koji napadaju samo kad su uznemireni, stršljeni i ose su izrazito agresivni, ne ostavljaju žalac i mogu ubosti nekoliko puta. Otrov stršljena i osa je toksičniji i alergijske reakcije na njihov ubod obično su teže i ozbiljnije naravi.

Ako je reakcija na ubod insekta lokalizirana, potrebno je staviti hladni oblog na mjesto uboda, ali ako se oteklina i crvenilo nastave povećavati, potrebno je zatražiti pomoć liječnika koji najčešće propisuje kortikosteroidnu kremu i/ili antihistaminske lijekove.

Kako biste spriječili ubod, bilo bi dobro da ne hodate bosi, izbjegavate odjeću jarkih boja i jake parfeme (jer privlače insekte), izbjegavate brze pokrete poput mahanja rukama u blizini insekata (potiču agresivnost insekata) te da ne jedete na otvorenom hranu jakog mirisa. Trebalo bi pripaziti na sokove intenzivna mirisa ili boje (insekti često upadnu u čašu), kante za smeće držati zatvorene te prilikom boravka u prirodi koristiti repelente.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?

Komentari (0)

Komentiraj

Ovaj članak još nema komentara
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalima društva HANZA MEDIA d.o.o. dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu društva HANZA MEDIA d.o.o. te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima.
09. svibanj 2025 09:25
OSZAR »