UZNEMIRENE ŽIVOTINJE

‘As Eko‘ o skandaloznoj fotografiji mačaka: ‘Samo smo ih prebacili...‘; Oglasili se Prijatelji životinja

Odredbe Zakona o provedbi uredbi Europske unije o zaštiti životinja nalažu da pri prijevozu mora biti osiguran dovoljan prostor
 Čitatelj Slobodne Dalmacije

Nakon skandalozne fotografije snimljene u četvrtak na deložaciji 13 mačaka iz stana u Splitu, novinari Slobodne Dalmacije kontaktirali su sklonište As Eko, koje je bilo odgovorno za spašavanje nesretnih životinja. Mačke su nabijene u transportere, kao da se ne radi o živim bićima, a osoba koja je snimila fotografiju tvrdi da se iz kaveza čulo uznemireno mijaukanje.

Od Damira Vrvila, direktora As Eka, dobili su odgovor za koji se nadaju da je istinit, mada se životinje ne bi trebale nalaziti u ovakvoj situaciji ni u jednom trenutku jer ih se nepotrebno izlaže patnji.

– Mačke su u ovome kavezu samo prebačene s četvrtog kata do vozila, a potom premještene u veći transporter. Mačke su kod nas trenutačno zbrinute. U većem transporteru u vozilu prevezene su u Šibenik – odgovorio je Vrvilo.

Želimo iskoristiti ovu priliku za podsjetiti sve građane da zakon predviđa i kaznu zatvora za usmrćivanje životinja, kao i nanošenje nepotrebne patnje i ozljeda. Zakon je posebno posvećen i prijevozu životinje te ističe da je zabranjeno prevoziti životinje tako da im se prijevozom uzrokuje bol, patnja, ozljede ili smrt koje je moguće izbjeći.

Specifično je navedeno da se za životinje mora osigurati dovoljna podna površina da mogu leći, ležati i ustati te visina tako da mogu stajati u prirodnom položaju. Ne čini se da je to slučaj na snimljenoj fotografiji. Apeliramo na sve da se suzdrže od ovakvih metoda i općenito od iživljavanja nad životinjama, o čemu, nažalost, u posljednje vrijeme sve više čitamo.

Obratili smo se i Prijateljima životinja, koji su zgroženi načinom postupanja s ovim nesretnim životinjama koje su deložirane iz splitskog stana.

– Iznimno nam je žao da su mačke, koje su preuzete iz užasnih uvjeta držanja, proživjele dodatni stres i strah natrpavanja njih 13 u jedan kavez za transport. Svatko tko putuje s mačkom samo do veterinara, a kamoli na dulji put, jako dobro zna da svaka mačka mora biti u zasebnom transporteru kako bi se smanjio stres i kako se mačke od straha i panike, kada znaju i obavljati nuždu i povraćati, ne bi još i međusobno napadale. Neshvatljivo je da djelatnici skloništa ne znaju te osnove u postupanju s mačkama i da nisu smjestili mačke u barem nekoliko većih kaveza za transport kako bi svaka mogla leći i ustati, a da jedna po drugoj ne gaze i da ne leže jedna drugoj na glavi - istaknuli su,

Odredbe Zakona o provedbi uredbi Europske unije o zaštiti životinja nalažu da pri prijevozu životinja mora biti osiguran dovoljan prostor te izričito propisuju kaznene odredbe za slučajeve kada životinje nisu prevožene u uvjetima koji zadovoljavaju propisane standarde (npr. neosiguravanje propisanog prostora, nedostatak potrebne dokumentacije i neprimjeren način rukovanja životinjama).

- Time je jasno naglašeno da pretrpavanje životinja, što se u ovom slučaju očituje kroz nedostatak mogućnosti da se mačke pomaknu i udobno smjeste, predstavlja prekršaj koji se strogo sankcionira. Nadalje, od subjekata koji prevoze životinje očekuje se da postupaju u skladu s propisanim uvjetima, što uključuje i adekvatnu pripremu prijevoznog sredstva i osiguravanje uvjeta koji neće ugroziti dobrobit životinja – navode.

Ističu kako u ovom konkretnom slučaju način prijevoza u kojem su sve životinje stavljene u jedan transporter, bez ikakve mogućnosti za pomicanje u dovoljnom prostoru, predstavlja neposredno kršenje navedenih odredbi i time narušava njihovu dobrobit.

Osim toga, s obzirom na činjenicu da je postupak realiziran u sklopu ugovora o zbrinjavanju napuštenih i izgubljenih životinja, upozoravaju kako je koncesionar dužan pridržavati se strogih standarda utvrđenih propisima

– Ovakvo neadekvatno rukovanje životinjama ukazuje na vjerojatno redovito rutinsko postupanje skloništa koje ugrožava fizičko i psihičko stanje životinja. I Zakon o zaštiti životinja propisuje uvjete prijevoza životinja, a prije svega zabranjeno je prevoziti životinje tako da im se prijevozom uzrokuje bol, patnja, ozljede ili smrt koje je moguće izbjeći.

Nadalje, prijevozna sredstva moraju se konstruirati, izraditi, održavati i njima se mora upravljati tako da se izbjegne ozljeđivanje i patnja životinja te zaštiti njihova sigurnost. U prijevoznim sredstvima tijekom putovanja mora biti osigurano primjereno prozračivanje te životinje moraju biti zaštićene od nepovoljnih vremenskih utjecaja, a uvjeti prijevoza životinja moraju se redovito provjeravati i održavati - poručili su.

Za životinje se mora osigurati dovoljna podna površina da mogu leći, ležati i ustati te visina tako da životinje mogu stajati u prirodnom položaju. Životinjama se u odgovarajućim razmacima moraju osigurati voda i hrana te prikladan ležaj koji će osiguravati udobnost i primjereno upijanje fekalija. Također, tijekom putovanja treba im se osigurati odgovarajuća skrb.

Ukazuju također kako Pravilnik o uvjetima kojima moraju udovoljavati skloništa za životinje propisuje da osoblje koje skrbi o životinjama u skloništu i osoblje pravnih i fizičkih osoba kojima je povjeren posao hvatanja i prijevoza životinja do skloništa mora biti osposobljeno za poslove koje obavljaju.

– Dakle, prijevoz 13 mačaka u jednom transporteru, bez mogućnosti da se životinje pomaknu, uz očite znakove stresa i patnje, predstavlja ozbiljno kršenje zakonskih i podzakonskih propisa koji reguliraju zaštitu životinja u Hrvatskoj. Mačke su objavljene na stranicama Jedinstvenog informacijskog centra (JIC-a) i izgledaju bolesno i depresivno, što ukazuje da ih je osoba kod koje su bile u stanu držala u iznimno lošim uvjetima, što se vrlo vjerojatno može okarakterizirati kao kazneno djelo mučenja životinja.

Očekujemo da veterinarska inspekcija ili Općinsko državno odvjetništvo zatraže trajno oduzimanje mačaka i zabranu držanja i nabave novih životinja. Nadamo se da će mačke u skloništu čim prije dobiti adekvatnu veterinarsku pomoć i liječenje, no jasno je da bi im za oporavak trebali mnogo bolji i mirniji uvjeti nego što ga sada imaju u kavezima skloništa, najbolje u domovima privremenih udomitelja – zaključuju Prijatelji životinja.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?

Komentari (0)

Komentiraj

Ovaj članak još nema komentara
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalima društva HANZA MEDIA d.o.o. dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu društva HANZA MEDIA d.o.o. te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima.
03. svibanj 2025 20:41
OSZAR »