
Novo istraživanje pokazalo je da jedan začin može ometati način na koji vaše tijelo obrađuje lijekove na recept. Riječ je o začinu kojeg brojni imaju u kuhinji - cimet.
Znanstvenici sa Sveučilišta Mississippi otkrili su da cinamaldehid, glavna komponenta cimeta, može aktivirati receptore koji ubrzavaju razgradnju određenih lijekova, što potencijalno može smanjiti njihovu učinkovitost. Iako mala količina cimeta u jutarnjoj kavi vjerojatno neće izazvati probleme, studija upozorava da visoke doze mogu predstavljati rizik, piše New York Post.
“Zdravstveni problemi mogu se pojaviti ako se konzumiraju prekomjerne količine dodataka bez znanja zdravstvenog radnika ili liječnika koji je propisao lijekove. Prekomjerna konzumacija dodataka može dovesti do bržeg izlučivanja lijekova iz tijela, što može rezultirati smanjenom učinkovitošću lijeka”, rekla je Shabana Khan, glavna znanstvenica uključena u studiju.
Znanstvenici navode da cimetovo ulje gotovo ne predstavlja rizik, ali kora cimeta može izazvati probleme. Posebno su istaknuli jeftiniju verziju iz južne Kine, Cimet Cassia, koja sadrži sredstvo za razrjeđivanje krvi, kumarin.
PROČITAJTE VIŠE Kako 30 g proteina za doručak može utjecati na vašu svakodnevicu?
“Pravi cimet sa Šri Lanke nosi manji rizik zbog nižeg sadržaja kumarina. Naš najbolji savjet je da se prije korištenja bilo kakvih dodataka uz lijekove na recept posavjetujete sa zdravstvenim radnikom. Dodaci prehrani, po definiciji, nisu namijenjeni liječenju, izlječenju ili ublažavanju bolesti”, rekao je suautor studije Amar Chittiboyina, zamjenik direktora Nacionalnog centra za istraživanje prirodnih proizvoda.
PROČITAJTE VIŠE U novoj EU uredbi kofein je označen kao štetan za ljude
Mljeveni cimet koji se prodaje u većini supermarketa obično je napravljen od kore cimeta Cassia, piše New York Post ističući važnost konzultacije s liječnicima pri upotrebi visoke konzumacije ovoga začina.
Inače, cimet se već dugo slavi zbog svojih potencijalnih zdravstvenih koristi kao što su regulacija šećera u krvi i protuupalna svojstva, koja mogu pomoći u prevenciji dijabetesa. Međutim, novo istraživanje naglašava važnost umjerene konzumacije.
“Osobe koje boluju od kroničnih bolesti poput hipertenzije, dijabetesa, raka, artritisa, astme, pretilosti, HIV-a, AIDS-a ili depresije trebaju biti oprezne pri korištenju cimeta ili bilo kojih drugih dodataka”, poručila je Khan.
Komentari
0