
Komunikacijska platforma WhatsApp - vlasništvo društvene mreže Facebook od 2014. - rekla je da je njezin robot za čavrljanje (eng. chatbot) koji se oslanja na umjetnu inteligenciju "potpuno neobavezan" iako ga se nikako ne može ukloniti, piše BBC.
Tirkizno-plavo-ljubičasta kružnica - logotip Meta AI-a (Facebook se 2021. preimenovao u Meta Platforms) - nalazi se iznad tipke za slanje poruka. Ako je pritisnite, pokrenut ćete razgovor s Meta AI-jem koji počiva na Metinom velikom jezičnom modelu Llama 4 koji je na tržište pušten u travnju 2025. godine.
Meta AI može odgovarat na pitanja korisnika, međutim iste je i naljutio jer ga ne mogu maknuti iz aplikacije.
"Smatramo da su ove opcije dobre za korisnike i stalno slušamo povratne informacije koje nam daju", rekao je WhatsApp BBC-u.
WhatsApp je mogućnost razgovaranja s Meta AI-jem usporedio s drugim opcijama unutar svoje aplikacije kao što su "kanali" (eng. channels) i "status".
Meta je ranije ovog tjedna objavila da će koristiti umjetnu inteligenciju kako bi pokušala pronaći profile na svojoj društvenoj mreži Instagram koji pripadaju tinejdžerima iz Sjedinjenih Američkih Država koji su se prilikom stvaranja svojih profila koristili lažnim datumima rođenja.
Ako iznad zeleno-crne ikone za pokretanje uobičajenih razgovora ne vidite kružnicu Meta AI-a, još uvijek ne možete pričati s njim. Meta je rekla da distribucija opcije ide u valovima te da je moguće da će je korisnici iz iste zemlje, odnosno tržišta dobiti u različitim trenucima.
Uz to, WhatsAppova je tražilica proširena i korisnici je mogu koristiti kako bi Meta AI-u postavili pitanje. Meta je proširila i tražilice u svojoj aplikaciji Facebook Messenger te na Instagramu.
PROČITAJTE VIŠE > Ovo je buduća granica, era u kojoj strojevi preuzimaju poslove: Već možemo predvidjeti i u kojima sektorima
S Meta AI-jem sam kratko popričao o profesionalnom hrvanju - hibridnom obliku zabave koji se oslanja na kazalište, borilačke vještine te tzv. sapunica. Meta AI brzo je odgovorio na sva moja pitanja, a zatim mi postavio nekoliko vlastitih koja su bila povezana s temom razgovora. Ponudio mi je da pročitam članke o profesionalnom hrvanju te da se uključim u raspravu o istom na jednom internetskom forumu. Sve u svemu, kao robot za čavrljanje, Meta AI pokazao je da zna o čemu govori, no njegovi su odgovori bili suviše studiozni, a nedovoljno "ljudski".
BBC piše da su korisnici WhatsAppa iz Europe nezadovoljni zbog činjenice da im je Meta AI nametnut, a stručnjak za umjetnu inteligenciju i privatnost dr. Kris Shrishak optužio je Metu za "iskorištavanje tržišta" i "korištenje korisnika kao ispitanika".
Shrishak kaže da Metini jezični modeli narušavaju privatnost te da ih je tvrtka oformila s pomoću osobnih podataka i piratiziranih knjiga. Dodao je da se Meta zbog toga našla na sudu te da je ubacivanje Meta AI-a u WhatsApp njezin novi pokušaj da od ljudi dobije još podataka.
Iako Meta tvrdi da njezin robot za čavrljanje može čitati isključivo poruke koje mu korisnici pošalju, BBC piše da postoji bojazan da bi Meta AI mogao pročitati razgovore koje korisnici vode s drugim korisnicima.
Kris Shrishak kaže da korisnici trebaju biti oprezni s Meta AI-jem. "Kad pričate s Meta AI-jem, imajte na umu da je s druge strane razgovora Meta, a ne vaš prijatelj", rekao je Shrishak.
Meta je korisnicima rekla da s Meta AI-jem ne dijele osjetljive informacije o sebi i drugima, odnosno one koje ne žele da Meta AI zadrži i koristi.
Komentari
0