MRAČNO LICE POVIJESTI

Za rukopisom svoje knjige tragao je danima pod ruševinama 1944. godine. Promijenila je povijest, i njegov život

George Orwell: Kada je 1945. objavljena Životinjska farma, pisac je postao slavan i prvi put u životu imućan.

 Archive Pl/alamy/profimedia/Archive Pl/alamy/profimedia
Alegorijska novela Georgea Orwella ‘Životinjska farma‘ i danas je aktualna kao što je bila 1945., a njezini nezaboravni likovi nesmiljeno razotkrivaju političko licemjerje

- Sve su životinje jednake, ali neke su životinje jednakije od drugih - jedna je od najpoznatijih rečenica iz knjige Životinjska farma Georgea Orwella i dobro su je upamtili mnogi koji su tu knjigu čitali. Ona savršeno sažima istinu o moći i korupciji koja obasjava književni i stvarni svijet od 1945. godine kad je objavljena ta knjiga.

Osam desetljeća nakon prvog objavljivanja Orwellova genijalna basna jednako je aktualna, a u našoj je zemlji novi prijevod Marka Marasa upravo objavljen u izdanju Lumena.

- Orwell po prirodi nije bio pesimist ni pretjerano opsjednut politikom. Puno ga je toga zanimalo i vjerojatno bi bio vedar čovjek da je živio u manje bolnom vremenu. (...) Ali našim vremenom dominira politika, kao što je 4. stoljećem dominirala teologija, pa će Orwell biti zapamćen upravo po svojim političkim djelima – a nadasve po Životinjskoj farmi - napisao je svojedobno nobelovac Bertrand Russell.

Uistinu, poznati engleski romanopisac, esejist i kritičar, rođen kao Eric Arthur Blair, proslavio se upravo djelima Životinjska farma i 1984. Već je svoju prvu knjigu Nitko i ništa u Parizu i Londonu (1933.) objavio kao George Orwell (prezime je uzeo od rijeke Orwell u Istočnoj Angliji). S vremenom se toliko vezao uz pseudonim da su rijetki osim rodbine znali da mu je pravo prezime Blair. Promjena imena popratila je duboku promjenu u Orwellovu načinu života – od uzdanice britanskog imperijalizma postao je književni i politički buntovnik.

Životinjska farma politička je basna zasnovana na Ruskoj revoluciji i Staljinovoj izdaji njezinih ideala. Skupina domaćih životinja svrgne i otjera ljudske gospodare i izrabljivače, pa uspostavi vlastito egalitarno društvo. Pritom ih vode pametne i vlastoljubive svinje. Međutim, svinje potkopaju revoluciju nadahnutu uzvišenim idealima i uspostave diktaturu u kojoj vlada represivnije i bezdušnije ropstvo od onoga koje su nekad nametali ljudski gospodari. Usred bitaka, izdaja i prekršenih obećanja životinje nauče da revolucija ima svoju cijenu – i da je nisu svi spremni platiti.

image
Lumen

Tu političku alegoriju mnogi smatraju Orwellovim najboljim djelom, vrhunskom satirom mračnog lica moderne povijesti. Pisao ju je između studenoga 1943. i veljače 1944. Rukopis je zamalo uništen 1944. kad je njemačka raketa razorila njegov londonski dom. Nakon što je satima kopao po ruševinama, Orwell je izvukao netaknuti rukopis.

Svijetu je u to vrijeme itekako trebala Životinjska farma. Sovjetski Savez postao je britanski saveznik u ratu protiv Njemačke, pa je svaka kritika Staljinova surova režima bila cenzurirana ili ignorirana.

- Mnogi intelektualci na ljevici i dalje su veličali Sovjetski Savez tvrdeći da su tamošnji montirani procesi, metode tajnih policija i pogubljenja po kratkom postupku preuveličani i nužni. No Orwell je Staljina oduvijek smatrao ‘odvratnim ubojicom‘ i želio je ljudima to predočiti na snažan i dojmljiv način. Ali kako? Znao je da politički esej ne bi pročitao širi krug čitatelja, a tradicionalni roman morao bi dugo pisati. Tada se dosjetio: spojit će tradicionalnu poučnu basnu sa satirom Gulliverovih putovanja - kaže urednica knjige i glavna urednica Lumena Miroslava Vučić.

George Orwell je u početku imao teškoća s nalaženjem izdavača. Predao je rukopis nakladničkoj kući Faber & Faber, no odbio ga je jedan od direktora, pjesnik T. S. Eliot. Životinjska farma napokon je objavljena u kolovozu 1945., nakon svršetka rata. Knjižica je ubrzo postala nezaobilazan tekst u ‘hladnom ratu‘ (izraz je skovao sâm Orwell). Postala je i poprište tog sukoba jer je bilo različitih pokušaja da se potkopa i pogrešno tumači, napominje Miroslava Vučić te ističe da je Životinjska farma dojmljiva basna o naravi tiranije i korupcije koja vrijedi za sva vremena.

Kada je 1945. objavljena Životinjska farma, pisac je postao slavan i prvi put u životu imućan. Kupio je kuću na hebridskom otoku Jura u kojoj je napisao posljednje stranice glasovitog romana 1984. Radio je kad god nije bio u bolnici zbog tuberkuloze od koje je na kraju i umro u jednoj londonskoj bolnici u siječnju 1950.

Orwellova neprolazna alegorija o moći i danas je aktualna kao što je bila kada je prvi put objavljena. Nezaboravni likovi Životinjske farme nesmiljeno razotkrivaju političko licemjerje i opasnost da sloboda nestane zbog želje za vlašću. Novo Lumenovo izdanje te gorke, univerzalne satire može se nabaviti u svim knjižarama i webshopu Školske knjige.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?

Komentari (0)

Komentiraj

Ovaj članak još nema komentara
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalima društva HANZA MEDIA d.o.o. dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu društva HANZA MEDIA d.o.o. te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima.
05. svibanj 2025 14:25
OSZAR »