
Iako su počinitelji brutalnih ubojstava u Velikoj Britaniji 16. i 17. stoljeća uglavnom bili muškarci, što je slučaj i danas, zabilježen je i niz slučajeva u kojima su strašna ubojstva počinile žene.
Takvim slučajevima bavi se, primjerice, knjiga "Thou Savage Woman: Female Killers in Early Modern Britain" bivše policajke Blessin Adams, koja se dotiče slučajeva poput ubojstava nasilnih muževa i brutalnih poslodavaca.
Čak i kada bi žene ubojstvima pribjegle pošto su bile izvrgnute muškom nasilju, njihovi zločini ipak bi se kažnjavali smrtnom kaznom, piše Daily Mail.
Francuska babica Mary Hobry, koju je suprug redovito fizički zlostavljao, istog je 1688. godine zadavila. Otpilivši mu glavu, ruke i noge, dijelove njegova tijela bacila je u javne zahode i na hrpe balege.
Kada je uhvaćena, preklinjala je Boga za oprost te priznala zločin. Spaljena je na lomači.
Motivi nekih bili su, pak, sasvim druge prirode. Alice Arden 1551. je godine, urotivši se s još nekim osobama, ubila supruga kako bi bila s ljubavnikom.
"Mlada, visoka i zgodna" Alice Arden iz Favershama kod Kenta bila je supruga nepopularnog trgovca Thomasa Ardena, no potonjeg je varala s krojačem. Isprva ga je pokušala otrovati, no nije uspjela u naumu pa je suučesnika pronašla u susjedu Johnu Greeneu, koji je s Ardenom bio u sukobu zbog komada zemlje. Arden, Greene i drugi suučesnici u zločinu, trgovčev su život višekratno pokušali skončati, no pokušaji su im se izjalovili.
Nakon što je nekoliko puta izbjegao smrt, Ardena je ista sustigla kada ga je zaskočio plaćeni ubojica. Skočivši iz ormarića, ubojica je žrtvi oko lica stegnuo tkaninu, a Alicein ljubavnik ga je prebio peglom teškom šest kilograma. No, Ardena udarci nisu dokrajčili pa su drugi urotnici izvukli noževe te Ardena njima boli dok nije podlegao ozljedama. Čak niti smrt nije zaustavila nasilje. Alice je ljubavnikov bodež zarila u već mrtvo tijelo svoga muža. Isto je naposljetku izneseno van i ostavljeno u snijegu.
Turobni kraj imala je i Alice, koja je spaljena na lomači pred velikom gomilom ljudi.
Kazna za ubojstva ovisila je, objašnjava Adams, o spolu. Muškarci bi završili na vješalima, a žene na lomači.
"Sitna izdaja (eng. petty treason) se prema zakonu odnosila na oba spola, no u praksi se za podčinjavanje i kažnjavanje žena koristila puno veća sila, no što je to bio slučaj kod muškaraca. To je, djelomično, bilo tako jer su nasilni činovi kod žena bili duboko zabrinjavajući za društvo koje je najveći značaj pripisivalo stabilnosti domaćinstva. Muško se nasilje smatralo nužnim za održavanje društvenog poretka, a žensko nasilje je bilo aberacija koju je potrebno iskorijeniti", objasnila je Adams.
Alicein zločin imao je u društvu, piše Daily Mail, snažan odjek. Pojavljivao se na pamfletima vezanima za ‘true crime‘, a po njemu je osmišljena i predstava "Arden of Faversham".
Na smrt je osuđena i Elizabeth Caldwell, koja je 1602. godine odlučila ubiti supruga Thomasa dodavši u njegovu omiljeni zobeni kolač arsen. No, stvari su pošle u krivom smjeru kada je ovaj veliki ljubitelj kolača na gozbu pozvao i druge članove obitelji, uključujući djecu.
Od kolača je svima pozlilo, no dok je susjedova kći umrla bolnom smrću, Thomas je preživio.
Bizaran je pak slučaj vlasnice bordela Margaret Fernseed, koja je za muževo ubojstvo optužena jer nije izgledala dovoljno tužno kada je isti umro. Optužili su je da je mužu u grlo gurnula nož, iako tu tvrdnju nisu poduprli dokazi.
Margaret je prozvana "odvratnom" i preljubnicom te je pogubljena.
Elizabeth Husbands iz sela Ibstock kod Leicestershirea isprva su optužili za trovanje supruga te je osudili na lomaču, no prije no što ju je našla smrt, Husbands je priznala i ubojstvo vlastite majke, kolegice sluškinje i udvarača. Tvrdila je, pritom, da je zločine počinila nakon što ju je posjetio zloduh, koji ju je poticao da otruje i sebe.
Krojačica Leticia Wigington iz Ratcliffea (London) pogubljena je 1681. godine, nakon smrti trinaestogodišnje pripravnice Elizabeth Houlton. Nakon što ju je suprug napustio, Wigington je samostalno, u oskudici, odgajala troje djece. Kako bi spojila kraj s krajem, pod ‘svoje‘ je uzela pripravnice, što su joj njihovi roditelji platili.
Kada je njen stanar John Sadler Elizabeth optužio za krađu, potonja je izložena torturi. Njeno nago tijelo Sadler je, pod Letitijinim je naredbama, bičevao barem četiri sata, a okrutna Wigington njene je rane posipala soli. Nakon što je izgubila svijest, Elizabeth je u patnji provela još tri dana, a zatim je preminula.
Prema riječima Blessin Adams, Wigington je tretirana kao glavni akter strašnog ubojstva, iako je djevojčicu bičevao Sadler.
"Leticijina uloga u mučenju i ubojstvu njene mlade pripravnice smatrana je još skandaloznijom, strašnijom i još više uznemirujućem jer je ona žena", dodala je Adams.
Komentari
0