
Svaki je film koji uđe u uži izbor za Nagradu LUX pobjednik. Zvuči kao kakva prazna fraza, ali zapravo je vrlo blizu istini, nisu to iz puke kurtoazije u razgovorima s novinarima ovih dana u Europskom parlamentu često ponavljali nominirani filmaši iz Latvije, Grčke, ali i većih kinematografskih tržišta ...
Jer, svaki od za Nagradu LUX nominiranih pet filmova preveden je na 24 jezika Europske unije, mjesecima prikazivan u kinima po svim zemljama EU, u osam stotina kina, što je za europsku kinematografiju velika promocija kakvu većina filmova, pa i onih najboljih, često mogu samo sanjati.
LUX, europsku filmsku nagradu publike koju dodjeljuje Europski parlament u suradnji s Europskom filmskom akademijom, Europskom komisijom i udrugom Europa Cinemas ove je godine dobio animirani film "Poplava", koji je već dobio niz nagrada, među ostalim i Oscara.
Ideja Nagrade LUX, koju je Europski parlament pokrenuo 2007., jest promocija europskog filma i europske kulturne raznolikosti, pokretanje rasprava o društveno bitnim temama o kojima redom govore filmovi i filmaši koji u Brisel dolaze nadajući se nagradi.
O pobjedniku s jednakom glasačkom težinom odlučuju zastupnici u EU parlamentu kako i gledatelji u zemljama EU, i publika i parlamentarci u konačnoj odluci o pobjedniku sudjeluju s 50%.
Ove su godine, među četrdeset filmova, selektori izabrali pet za nominaciju za LUX.
Nagrađena "Poplava", priča je nastala u latvijsko-francusko-belgijskoj koprodukciji, koju potpisuje redatelj Gints Zilbalodis. Makar je mačka životinja koja ne voli društvo kada joj dom uništi poplava, počinje surađivati s drugim životinjama, unatoč njihovim razlikama. Film o povjerenju, poštovanju, o međusobnoj povezanosti jednih s drugima.
Među nominiranima je bio i film "Životinja" grčke redateljice Sofie Exarchou koji se bavi pitanjima radnika, suprotstavlja ih svijetu zabave u kojem zarađuju plaću od koje žive, potom "Blago kraljevine Dahomej" dokumentarni film Mati Diop koji govori o povratku od kolonizatora opljačkanog kulturnog blaga u Benin.
"Julie je odlučila šutjeti", dugometražni igrani film, belgijsko-švedsko ostvarenje Leonarda Van Dijla (našoj publici poznat i kao pobjednik prošlogodišnjeg Zagreb Film Festivala), "Presretnuti", ukrajinski dokumentarac, ali i bitan dokument povijesti, koji potpisuje Oksana Karpovič, nastao od telefonskih razgovora koje ruski vojnici s fronte u Ukrajini vode telefonirajući svojima kod kuće, a koje su presretale ukrajinske službe sigurnosti.
Komentari
0