KORISTAN VODIČ

Kako razlikovati kvalitetnu renovaciju od brzinskog ‘maskiranja‘ kojim varaju kupce? Stručnjaci daju odgovor

 /SHUTTERSTOCK

Došli ste u razgledanje stana koji vam se na fotografijama učinio kao dobra prilika za kupnju. Sviđaju vam se lokacija, kvadratura i raspored, a i godina izgradnje nije zabrinjavajuća. Podne obloge u njemu su nove, zidovi blistaju, a i kuhinja djeluje kao da bi mogla odlično služiti još godinama. Sve na prvi pogled djeluje odlično, no je li to uistinu tako?

Završni, odnosno "fini" radovi u uređenju interijera oni su koji se obavljaju nakon temeljite adaptacije stana, koja pak uključuje izmjenu i obnovu instalacija, električnih i vodovodnih, temeljitu obnovu zidova i stolarije, a tek onda "ušminkavanje" u boje, postavljanje laminata te obnova namještaja i dekora.

Stoga, iako mogu djelovati primamljivo, stanovi koji su površinski, odnosno vizualno, osvježeni, ne moraju nužno biti i renovirani. Baš zato, neki od onih uređenih stanova koje možemo vidjeti u oglasnicima mogu biti pravi "mačak u vreći". Čak i ako djeluje da su posve renovirani, što bi u slučaju kupnje svakako značilo manje stresa i ulaganja za novog vlasnika, ovakve je informacije važno uzeti s dozom skepse, i dodatno ih provjeriti, piše portal House Beautiful.

image
/SHUTTERSTOCK

Što sve treba provjeriti i koja ključna pitanja postaviti ispričala je savjetnica za nekretnine Amy Mendizábal iz tvrtke Compass NYC koja kaže da se svaka nekretnina, bila ona već preuređena ili ne, treba promatrati kao dugoročno ulaganje. Da cijena, u konačnici, zbog površinskog preuređenja koje vam se učinilo kao temeljito ne bi bila puno veća, važno je zamoliti agenta za nekretnine koji stan zastupa, ili samog vlasnika, da vam ustupi sljedeće informacije.

Koja tvrtka je radila renovaciju nekretnine?

Je su li za sve radove imali potrebne dozvole?

Jesu li nadograđeni vodovodni, električni ili strukturni elementi i postoji li dokaz tome?

Jesu li uređaji novi i pod jamstvom koje se može predočiti?

Je li rad pregledan i potpisan od strane potrebnog nadzora, ako je riječ o kući?

Postoje li izdani računi za radove, popis otpada i drugi evidentirani?

PROČITAJTE JOŠ Gen Z radije renovira nego kupuje novo

image

Otkrivanje detalja stavlja vas u poziciju pregovaranja o nižoj cijeni

/SHUTTERSTOCK

"Bilo bi dobro da možete dobiti na uvid i fotografije prije preuređenja" napomenula je za portal HB Lisa Pompeo iz agencije William Pitt Sotheby’s. Na taj način možete uočiti sve izmjene koje su na nekretnini napravljene i postaviti dodatna pitanja ako vam se učini nešto neobično.

Na stranim tržištima neke veće agencije u svoju ponudu uključuju i inspekciju, nakon čijeg potpisa kupci mogu biti sigurni što je sve izmijenjeno, no kako to kod nas nije slučaj, ne trebate se ustručavati pozvati majstora ili građevinara od povjerenja, koji će vidjeti stvari koje vi ne vidite. Sve to važno je napraviti puno prije no što ste stavili svoj zadnji potpis na kupnju.

image

Brzo "ušminkavanje" nekretnine može se jednostavno prepoznati

/SHUTTERSTOCK

Još je nekoliko važnih savjeta koje treba uzeti u obzir ako ste došli u razgledanje netom renoviranog stana za kupnju, ali i stvari koje na licu mjesta možete provjeriti, odnosno testirati sami.

Testirajte vrata i ladice. Otvaraju li se glatko ili zapinju?

Pogledajte pod. Je li ravan? Postoje li mjehurići ili meka mjesta koja odskaču dok hodate?

Provjerite završne slojeve zidova, radnih površina i vrata ormara. Ima li neravnomjerne boje, mjehura sa zrakom ili otkrhnutog materijala?

Mnogi danas koriste vinilne naljepnice ili pločice ne bi li osvježili namještaj novom bojom ili dezenom. Njih je lako uočiti jer će rijetko biti "kirurški" ravno postavljene, podovi će biti blago neravni i bit će možda nepažljivih spojeva. Na fotografijama to možda nije moguće uočiti, ali kad uđete u prostor dobro pregledajte ove površine jer će biti vidljivo ako su na njima popularne naljepnice.

Trebaju li vas ovako "ušminkani" prostori odvratiti od kupnje? Ne nužno, ali s novim spoznajama svakako možete drugačije pregovarati o cijeni. "Ako se radi o nižoj cijeni i kupac ima novca za renovaciju, preporučila bih mu da razmisli o kupnji. No, ako je cijena visoka za tu lokaciju kao da je sve u potpunosti renovirano, a vide se očiti problemi, savjetovala bih da ponude nižu cijenu" iskrena je bila agentica Lisa Pompeo koja je dodala da kupci koji prate dizajnerske i DIY trendove sve češće prihvaćaju takve nekretnine jer planiraju dio radova napraviti sami.

image

Ako niste sigurni u temeljitost radova, povedite stručnjaka sa sobom

ANTONIO GUILLEN FERNáNDEZ/PANTHERMEDIA/PROFIMEDIA/ANTONIO GUILLEN FERNáNDEZ/PANTHERMEDIA/PROFIMEDIA

Iskusni agenti svojim će klijentima prije savjetovati nekretninu koja nije renovirana, ali se nalazi u kvalitetnijoj zgradi, ima bolje temelje za preuređenje ili je jednostavno na boljoj lokaciji.Takvo dugoročno gledanje na kupnju, kaže Amy Mendizabal, uvijek ima bolje rezultate.

S rastućim cijenama materijala i radova, mnogi se prodavatelji odlučuju samo na osnovne radove, i to po najpovoljnijoj tarifi i s najjeftinijim opcijama, ne bi li svoj dom vizualno pripremili za tržište, no to uglavnom nije ono što kupcu treba.

"Ponekad manja renovacija, novi umivaonik ili osvježena kupaonica, može napraviti veliku razliku bez zavaravanja kupca. To je bolji put i za prodavatelja" napominje Amy te dodaje da, iako nisu sve renovirane nekretnine loše, na današnjem brzom tržištu valja ipak imati na umu da postoje preprodavači koji će sve učiniti ne bi li dom iznutra izgledao bolje nego što jest.

“Nemojte se zaljubiti na prvi pogled. Duboko udahnite, istražite i dovedite stručnjake koji vam mogu pomoći da odvojite ono što je doista spremno za useljenje od onoga što samo tako izgleda" savjet je koji svojim klijentima Lisa Pompeo daje već prilikom prvog susreta.

PROČITAJTE JOŠ Nevjerojatna obnova na samoj plaži

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?

Komentari (0)

Komentiraj

Ovaj članak još nema komentara
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalima društva HANZA MEDIA d.o.o. dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu društva HANZA MEDIA d.o.o. te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima.
22. travanj 2025 08:28
OSZAR »