
Pregledavajući oglase za nekretnine u Hrvatskoj koje se prodaju, za oko nam je zapeo jedan, točnije onaj agencije Eurovilla, koji nudi informaciju da je za najam stavljena kuća čiji smo eksterijer mogli vidjeti i u popularnoj domaćoj seriji "U dobru i zlu". U drugom oglasu navodi se da se ista kuća i prodaje za 550.000 eura.
U oglasu se navodi kako je riječ o objektu u Kloštar Ivaniću, nedaleko od Zagreba (45 minute vožnje), točnije o luksuznoj kući s bazenom za odmor i bijeg od gradske vreve.
- Kuća je površine 273 m2 na zemljištu od 630 m2. Proteže se na tri etaže; na prvoj etaži nalaze se kuhinja s blagovaonicom, radna soba, kupaonica s toaletom i sauna. Na drugoj etaži nalaze se kuhinja s blagovaonicom, prostrani dnevni boravak, spavaća soba, kupaonica s hidromasažnom kadom i gostinjski toalet. Na trećoj etaži nalaze se dvije spavaće sobe i kupaonica s toaletom. Na krovu kuće je velika terasa s panoramskim pogledom i jacuzzijem. Unutar kuće će vas zadiviti stilska arhitektura i namještaj. Korišteni su najkvalitetniji materijali u gradnji. Potpuno namještena i uređena kuća, idealno kao investicija ili vikendica. Pripadaju joj garaža i vanjsko parkirno mjesto. U neposrednoj blizini nalaze se svi potrebni sadržaji za kvalitetan život - piše dalje u oglasu agencije Eurovilla. Isto tako piše da je najam kuće 2500 eura po noćenju.
PROČITAJTE VIŠE Novi broj magazina D&D u prodaji: tema broja su mali stanovi!
Mi smo, pak, kontaktirali arhitekte koji stoje iza ovog projekta, Bernardu i Davora Silova te Ivanu Radenović iz arhitektonskog studija Atmosfera, da nam kažu nešto više o njoj.
- Kuća se nalazi se na području koje je poznato po vinogradima i kletima za odmor, čija funkcija sve više izlazi iz vikendaške i ulazi u kontinuirano stanovanje. Područje obuhvata je na uzvisini i pruža lijepe vizure u krugu od 360 stupnjeva, prema širem okolnom području: Sisak, Medvednica Zagreb i Vrbovečka Dubrava. Priroda je sveprisutna. Osjeća se svaka sitna vremenska promjena i boja - objasnili su arhitekti i dodali da je vlasnik kuće biznismen koji je jako privatan kada je riječ o svom životu izvan posla.
- Narudžbu za projekt dobili smo 2008. godine, prijateljska preporuka. Vlasnik je istovremeno tražio posebnost u dizajnu i prilagodljivost projekta raznim životnim funkcijama i stadijima. U zajedničkim druženjima i razgovorima o budućoj kući shvatili smo da se radi o međusobnoj estetskoj podudarnosti u pogledu na suvremenu muziku, hranu, dizajn, arhitekturu, stoga se nismo libili predlagati ideje s malim pomakom, izvan spoznajnih okvira, što je vlasnik na kraju i prihvatio. Osim želje vlasnika da interijer i pojavnost (eksterijer) budu istovremeno jedinstveni i prilagodljivi budućem (obiteljskom) stanovanju u kući, interijer je generiran i iz logike urbanističkih propozicija i geografske pozicije parcele. Komponirajući želje vlasnika i prostorno-planska ograničenja, postignuta je fluidna funkcija interijera u malom tlocrtu (10 x 7 m). Ideja je bila prožeti sve prostore, i vanjske i unutarnje, unutar zadanog urbanističkog pravila, u jednu cjelinu. Iskoristili smo i visinski kontekst parcele - krov obiteljske kuće za prostrane vidike - otkrili su arhitekti i napomenuli da se, iako je tlocrtni gabarit kuće samo 10 x 7 m, prostorije doimaju puno većima jer kvalitetno koriste presjek i visine. Primjerice, dnevni boravak je visok pet metara, blagovaonica tri metra, a kuhinja 2,6 metara, a gradiranjem visina kretanjem kroz prostor naglašava se određena namjena.
Što se tiče interijera, tu je sve odmah bilo jasno - suvremena kuća, suvremeni interijer - onaj koji podržava nadolazeću budućnost.
- Odraz vremena jednako je bitan za kvalitetno stanovanje, kao i za čovjekovo duhovno stanje, odgoj, napredak... Doslovnu površinsku stilsku imitaciju prošlosti (a i sadašnjosti) ne preporučujemo. Interijerom i eksterijerom provlači se kombinacija dvaju materijala - prirodnog drva i kamena. Završna obloga izvana je drvena ventilirana fasada - letvice karboniziranog jasena; drvena letvičasta obloga fasade s kosim letvama čest je motiv obližnjih kuća. Obloge - ugrađeni namještaj u interijeru su od prirodnog drveta - oraha. Drvo daje kući daje toplu, tamnu nijansu i profinjenost prema okolini te prostoru oko sebe. Podzidi atrija i unutarnji vlažni prostori obloženi su pločama velikoformatnog svijetlog travertina - prirodni kamen. Nosivi dio kuće izgrađen je od armiranog betona, a nenosivi je ostakljen - opisuju arhitekti iz studija Atmosfera.
Nadalje, u interijeru se ističe nekoliko nekoliko dizajnerskih komada, kao npr. sofa za sjedenje u dnevnom boravku - Moon system by Zaha Hadid (B&B Italia); bračni kreveti Hadid (Lago flutta C, Colleto); radne stolice Herman Miller; lounge stolica na terasi - boomerang by Atmosfera (Noble Denmark), kao i rasvjeta: Artemide, Xal, Murano itd. Također, većina namještaja je ugradbena (nevidljiva), izrađena po mjeri u prirodnim materijalima.
A koji detalji se najviše izdvajaju kada je u pitanju ova kuća u Kloštar Ivaniću, pitamo arhitekte.
- Za vrijeme građenja izrađena je i intervencija umjetničkog karaktera na površini betonskog zida - višeetažni reljef komplementarnih boja i krivulja na nosivom zidu na sjeveru. Obrtnički zahtjevan i nadasve precizan detalj bio je kosa obloga drvene ventilirane fasade koja završava letvicama koje se u uglovima vrlo precizno spajaju u jednu liniju - rub, a ponekad mimikriraju vrata - npr. garažna vrata. Sve ostakljene površine nisu tipični prozori, nego su u biti ono što konstrukcija dozvoljava da bude otvor. Tako npr. u dnevnom boravku imamo petmetarsku uglovnu staklenu stijenu međusobno povezanu bez vidljive vertikalne potkonstrukcije u jednu cjelinu.
A mogu li nam otkriti neku anegdotu za vrijeme gradnje?
- Hmmm... Imamo puno lijepih priča, evo jedne. Izvođač vanjske stolarije suludo je kasnio s rokovima iako mu je radionica bila na periferiji obližnjeg grada. Svaki put bi mu izlika za kašnjenje bila da mu je lisica izletjela na cestu ispred auta. Nedavno je jedan poznati proizvođač upitao tko je izvodio stolariju na ovoj kući i prisjetila sam se odmah obližnjeg mjesta gdje je imao radionicu i kako je nevjerojatno kasnio. Na što me ovaj prekinuo: ‘Ah, znam - da nije to onaj kojem je svaki put lisica izletjela ispred auta na cestu?‘ - sa smiješkom zaključuju arhitekti.
Komentari
0