ČUDESNA KUĆA

Djevojčica je zbog crteža svoje kuće poslana psihologu! Otkrili su da joj je otac poznati arhitekt, a kuća remek-djelo arhitekture

 ALFREDO ESTRELLA/AFP/PROFIMEDIA/ALFREDO ESTRELLA/AFP/PROFIMEDIA

"Živjeli smo ovdje 25 godina. Moje kćeri su išle u školu u blizini. Jednom su ih zamolili da nacrtaju svoju kuću, moja kći tada nije imala ni četiri godine. Nacrtala je nešto poput smeđe sa zelenom na vrhu i kad je učiteljica to vidjela, zabrinula se i nazvala školskog psihologa. Nakon što je vidjela crtež, i psihologica se zabrinula. Moja supruga je morala ići u školu i rekli su joj da su zabrinuti kako je naša kći nacrtala svoju kuću, pa im je supruga objasnila da sam arhitekt i da mi zapravo živimo pod zemljom“, ispričao je arhitekt Javier Senosiain u videu u nastvku.

Javier Senosiain je meksički arhitekt poznat kao pionir organske arhitekture, a njegovo stvaralaštvo karakterizira duboka povezanost s prirodom i korištenje zakrivljenih oblika.

Senosiainova organska arhitektura teži stvaranju prostora koji podsjećaju na prirodne oblike poput školjki, špilja i životinjskih brloga. Njegov pristup inspiriran je radom arhitekata poput Franka Lloyda Wrighta, Antonija Gaudíja i Friedensreicha Hundertwassera, ali i meksičkih modernista poput Juana O’Gormana. U svojim djelima koristi zakrivljene linije, prirodne materijale i integraciju s okolišem kako bi stvorio prostore koji su funkcionalni, estetski privlačni i ekološki održivi.

Jedan od ključnih trenutaka u njegovom razvoju bio je susret s profesorom Mathíasom Goeritzom, koji ga je potaknuo da napusti ortogonalne oblike i istraži fluidnije, prirodnije forme. To je dovelo do razvoja koncepta “bioarhitekture”, koji Senosiain definira kao stvaranje prostora prilagođenih čovjeku, sličnih majčinoj utrobi ili životinjskom brlogu.

Kuća o kojoj govori u videu i u kojoj je živio sa svojom obitelji zove se "Casa Orgánica" i jedan je od njegovih najpoznatijih projekata, izgrađena 1985. godine u Naucalpanu, sjeverozapadno od Mexico Cityja. Inspirirana oblikom kikirikija, kuća se sastoji od dvaju ovalnih prostora povezanih uskim hodnikom, simbolizirajući dan i noć. Struktura je gotovo nevidljiva u krajoliku, jer je prekrivena vegetacijom, stvarajući dojam da je dio prirodnog okruženja.

Unutrašnjost kuće nalikuje umjetničkoj instalaciji: tu su prostrani dnevni boravak, spavaće sobe, kupaonica i kuhinja, a sve je povezano jedinstvenim hodnikom koji izgleda poput duge puževe školjke. Prirodno svjetlo ulazi kroz strateški postavljene otvore, reflektira se od bijelih zidova i stvara igru ​​sjena koja se mijenja tijekom dana.

Jedna zanimljivost je da je arhitekt kuću projektirao prema proporcijama ljudskog tijela, uzimajući u obzir kako ljudi prirodno reagiraju na prostor. Vjerovao je da pravokutni i oštri prostori ne stimuliraju ljudsku psihu na pozitivan način, dok okrugli, zakrivljeni oblici stvaraju osjećaj mira i pripadnosti.

Jedna od najprepoznatljivijih prostorija je spavaća soba nazvana “morski pas”, koja ima tobogan koji vodi izravno u vrt. Ova soba dodana je kasnije kako bi se prilagodila rastućoj obitelji arhitekta.

Eksterijer kuće prekriven je travom, grmljem i cvijećem, što omogućuje stvaranje mikroklime unutar doma. Ova vegetacija proizvodi kisik, filtrira prašinu i ugljični dioksid te pomaže u održavanju stabilne unutarnje temperature između 18 i 22 °C tijekom cijele godine .

Senosiainova djela često su obogaćena meksičkom umjetničkom tradicijom, koristeći živopisne boje i teksture koje odražavaju bogatu kulturnu baštinu zemlje.

image

Projekt Nido de Quetzalcóatl

ALFREDO ESTRELLA/AFP/PROFIMEDIA/ALFREDO ESTRELLA/AFP/PROFIMEDIA

Drugi značajan projekt je Nido de Quetzalcóatl (Gnijezdo Quetzalcóatla), stambeni kompleks izgrađen 2007. godine u istom području. Projekt je poznat po svojoj zmijolikoj formi i integraciji s nepravilnim terenom, uključujući špilje, čime se minimalizira utjecaj na okoliš.

Senosiain je autor knjiga “Bioarquitectura” i “Arquitectura Orgánica”, u kojima detaljno izlaže svoje ideje o organskoj arhitekturi i njenoj primjeni u suvremenom društvu. Njegov rad je prepoznat i nagrađivan; primjerice, Casa Orgánica je 2016. godine osvojila Zlatnu nagradu A’ Design u kategoriji dizajna zgrada i struktura.

Javier Senosiain je ključna figura u razvoju organske arhitekture, čiji radovi predstavljaju sintezu umjetnosti, arhitekture i prirode. Njegova djela ne samo da izazivaju divljenje zbog svoje estetske vrijednosti, već i potiču na razmišljanje o održivom suživotu čovjeka i prirode. Njegova filozofija dizajna temelji se na stvaranju prostora koji su u harmoniji s prirodom, inspirirani oblicima iz prirodnog svijeta i prilagođeni ljudskom tijelu i osjetilima.

Nakon što je 25 godina služila kao obiteljski dom, Casa Orgánica otvorena je za javnost krajem 2020. godine. Trenutno se planira njezina očuvanje kao kuće-muzeja, s mogućnošću organiziranih obilazaka nekoliko dana u tjednu .

Za više informacija o posjetama i rezervacijama, možete posjetiti službenu web stranicu: www.casaorganica.org.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?

Komentari (0)

Komentiraj

Ovaj članak još nema komentara
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalima društva HANZA MEDIA d.o.o. dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu društva HANZA MEDIA d.o.o. te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima.
02. svibanj 2025 21:57
OSZAR »