
Godinama su minimalistički interijeri dominirali Pinterest pločama i Instagram feedovima: bijeli zidovi, neutralni tonovi, što manje stvari. No trendovi se mijenjaju, a domovi ponovno postaju bogatiji, šareniji i osobniji. Dobro došli u svijet maksimalizma – stila koji se ne boji pokazati karakter, emocije i sjećanja. I to kroz svaki jastuk, okvir, knjigu i sliku na zidu.
Što je zapravo maksimalizam?
Maksimalizam nije sinonim za nered, niti za pretrpani prostor bez reda. To je filozofija koja slavi eklektiku, osobnost i izražajnost. Sve ono što volite – od vintage plakata i baršunastih zavjesa do naslijeđenog porculana – ima pravo zauzeti svoje mjesto. U maksimalističkom prostoru svaka stvar ima svoju priču, a dom postaje vizualna autobiografija.
Kako je maksimalizam ponovno postao popularan?
Povijesno gledano, maksimalizam se pojavljivao u raznim stilovima – od raskošnog baroka do živopisnog art decoa. U suvremeno doba ponovno oživljava kao reakcija na sterilnost minimalizma, potaknut nostalgijom, digitalnim zamorom i potrebom za toplinom i autentičnošću.
Pandemijske godine dodatno su pridonijele povratku maksimalizma: kad već provodimo toliko vremena kod kuće, zašto ga ne ispuniti stvarima koje volimo?
5 glavnih maksimalističkih trendova za 2025. godinu
Za portal House Beautiful, dizajneri interijera izdvojili su pet ključnih maksimalističkih trendova za ovu godinu:
1. Natapanje uzorka (Pattern Drenching)
Zaboravite na jednostavnu tapetu ili jedan uzorak na jastuku – pattern drenching podrazumijeva da cijela prostorija “diše” kroz uzorke. Kaleidoskop različitih šara prostire se preko zidova, namještaja, zavjesa, tepiha i dekoracije.
„Geometrijski pod stabilizira izobilje cvjetnih motiva; veliki cvjetovi skladno žive uz sitne, dok tropske biljke na zavjesama kontrastiraju strukturiranim motivima na roletama“, kaže dizajnerica Isabel Ladd.
Ključ je u slojevitosti – kombinirajte uzorke različitih skala (npr. sitni karo uz veliki floralni print) i držite se unutar jedne palete boja kako biste spriječili vizualni kaos.
2. Slojeviti tepisi (Layered Rugs)
Tepisi više nisu samo ukras – postaju slojevi karaktera. Slojeviti tepisi donose dubinu i taktilnu dinamiku u prostoru kombiniranjem različitih oblika, tekstura i uzoraka.
Započnite s većim, neutralnijim tepihom kao bazom, a zatim preko njega stavite manji, s intenzivnijim uzorkom. Eksperimentirajte s rustikalnim jutastim tepisima i bogato šarenim perzijskim tepisima ili kombinirajte geometrijske oblike s “pahuljastim” teksturama.
Ova tehnika ne samo da unosi toplinu i slojevitost, već i praktično pomaže u zoniranju prostora – posebno u otvorenim dnevnim sobama ili radnim prostorima.
3. Šarene bordure (Mali obrubi posvuda)
Ako vam zvuče kao povratak u djetinjstvo, razmislite ponovno. Bordure se vraćaju, ali u suvremenom obliku – na stropovima, uz zidove, na rubovima tepiha i namještaja.
Zaboravite na mašne i guske iz devedesetih – sada su bordure sofisticirane, često geometrijske, cvjetne ili apstraktne, i donose ritam i vizualnu dinamiku prostoru.
Najbolje funkcioniraju kad su u kontrastu s osnovnom bojom zida ili poda, dodajući prostoru osjećaj dovršenosti.
4. Arhitektonska slojevitost (Miješanje arhitektonskih stilova)
Maksimalizam briše granice između epoha i stilova. U jednom interijeru tako bez problema mogu koegzistirati viktorijanski lukovi, mid-century modern komadi i boho detalji iz 1970-ih. Ova slojevitost stvara dubinu, ali i osjećaj doma koji je građen postepeno, s osobnošću i poviješću.
Ključno je ne robovati pravilima – kombinirajte stare štukature sa suvremenim rasvjetnim tijelima, ili starinske ormare s apstraktnim umjetninama. Time prostor dobiva na karakteru, a istovremeno se izbjegava kliše minimalističke “savršenosti”.
5. Izlaganje knjiga i kolekcija
Zidovi prekriveni knjigama, vitrine pune keramike, police s vintage kamerama, gramofonskim pločama ili obiteljskim porculanom – sve je to maksimalizam. Za razliku od skrivenih ormara i zatvorenih elemenata, ovdje je sve na vidjelom mjestu, poput galerije osobnosti.
Knjige se više ne slažu po boji nego po značenju. Kolekcije nisu tu da impresioniraju goste, nego da evociraju osjećaje. Estetika je osobna, a prostor iskreno priča o onome tko u njemu živi.
Maksimalizam nije potrošnja – to je izražavanje
Ne radi se o kupovanju više, već o boljem korištenju onoga što već imate. Kombinirajte, reciklirajte, prenamijenite. Maksimalizam cijeni autentičnost i osobnu priču. U vremenu uniformiranosti, to je prava – i osvježavajuća – promjena.
"Više je više": osobni pečat Judith de Graaff
Nizozemska dizajnerica Judith de Graaff, suosnivačica globalne zajednice Urban Jungle Bloggers i autorica knjiga o biljkama i životu u svemiru, godinama njeguje svoju verziju maksimalizma.
„Zapravo sam prilično minimalistička u svojoj glavi, ali kada počnem uređivati prostor, sve postaje nekako maksimalističko“, kaže za Vocast. "To mi daje priliku da izrazim svoju živopisnu osobnost kroz interijer."
Njezin dom na jugu Francuske svjedoči o tome. Judith kombinira biljke, boje, tkanine, vintage namještaj i buvljake te ih isprepliće u jedinstvenu vizualnu priču. Svaki kutak sobe priča priču i nitko nije isti.
Uloga društvenih mreža u popularizaciji ovog trenda je ključna. Instagram i TikTok su "eksplodirali" pojmovima poput dopaminskog dekora, cluttercorea i ugodnog maksimalizma.
Judith primjećuje: „Na društvenim mrežama lako možete osjetiti pripadnost zajednici i povezati se s ljudima koji dijele sličan senzibilitet - zahvaljujući hashtagovima i pažljivo odabranom sadržaju.“
Zato je logično da su influenceri postali motori ovog trenda.
„Kreatori sadržaja privlači maksimalizam jer je vizualno snažan i izaziva emocionalnu reakciju publike“, kaže ona, „Kako maksimalizam dobiva sve više pažnje, mijenja suvremene dizajnerske trendove i potiče inkluzivniji pristup dizajnu doma.“
Savjeti za uređenje interijera u maksimalističkom stilu
Maksimalizam nije poziv na kaos, već na osobnu harmoniju kroz slojevitost. Uvođenje ovog stila ne znači da morate sve obojiti u neonsko ružičasto i zatrpati sobu predmetima. Naprotiv, ključ uspjeha leži u promišljenoj igri kontrasta, tekstura i emocija.
Za početak, počnite s bojama. Umjesto neutralne palete, odaberite dvije ili tri boje koje vas inspiriraju - to može biti smaragdno zelena, boja senfa, kraljevsko plava ili bogata terakota. Neka se te boje ponavljaju po cijelom prostoru: na jastucima, zavjesama, tapetama, okvirima za slike. Tako stvarate vizualni ritam, čak i kada je prostor složen.
Zatim dodajte teksture i slojeve. Kombinirajte pliš s grubim lanom, metal s drvom, staklo s keramikom. Tepisi preko tepiha, fotelje s navlakama, zidovi s galerijama slika i tkanina. Svaki sloj dodaje dubinu i osjećaj topline.
Uključite osobne predmete - obiteljske fotografije, putne suvenire, obiteljsko naslijeđe, starinske sitnice s buvljaka. To nisu "ometanja" - to su vaše priče. Svaki predmet trebao bi vas nasmijati, jer maksimalizam slavi emocije.
Ne zaboravite da i funkcionalnost ima svoje mjesto. Police mogu biti pune, ali i praktične. Dajte primat slojevitoj rasvjeti, ambijentalnoj i dekorativnoj. Maksimalizam ne mora biti nepraktičan - samo smjelo osoban.
Više nije previše
Maksimalizam je, možda više nego ijedan estetski pravac, priča o autentičnosti. O slobodi da prostor govori jezikom emocija, boja, slojeva i sjećanja. U doba kad se ponovno povezujemo s vlastitim identitetom, maksimalizam nam daje dopuštenje da budemo sve – i minimalistički jasni i maksimalistički bogati. Jer, kako bi rekla Judith de Graaff – nije stvar u količini, već u iskrenosti izraza.
Komentari
0